كشور عربستان سعودي براي كساني كه در خارج از كشورشان زندگي مي كنند امتياز خاصي براي اعزام به حج قايل است و خارج از سهميه آن كشور عمل مي كنند .بدين صورت كه بطور مثال تمام ايرانياني كه در خارج از ايران زندگي مي كنند مي تواند با اخذي ويزا به حج مشرف شوند. امتيازي كه خيلي ارزشمند است و توصيه من اين است كه دوستاني كه مي توانند حتما از اين امتياز استفاده كنند . نحوه كار تقريبا در تمام كشور يكسان است اما چون من از مالزي اقدام كردم آنجا را توضيح مي دهم. براي اين كار بايد مراحل زير را انجام دهيد:

1 ابتدا يك درخواست اعزام همراه با نامه از محل كار؛ دانشگاه  و... تسليم كنسول عربستان مينماييد . اين درخواست حداكثر بايد تا آخر ماه شوال تحويل گردد. چون حدود 20 روز بيشتر وقت نداريد لذا هيچ درنگي نكنيد  و درخواست را هرچه زودتر تحويل دهيد. هيچ هزينه ندارد و چيزي را هم از دست نمي دهيد. شنيده ام در كشور هند بايد اين كار را از طريق آژانس هاي مسافرتي انجام دهيد.

2-  كنسول عربستان درخواست ها را بررسي مي كنند و تا چند روز بعد جواب را مي دهد . معمولا براي اينكار شرايطي هم دارند كه يكي از آنها اقامت حداقل 3 سال در آن كشور است. با اين وجود اگر درخواست شما را قبول نكردند نا اميد نشويد ممكن است با رايزني كه با كنسول مي كنيد مشكل حل شود.

3- مهمترين كار گرفتن بليط است چون در زمان حج معمولا بليط خيلي سخت گير مي آيد لذا از همين الان بليط  را رزرو كنيد و همانگونه كه مي دانيد از مسيرهاي مختلفي مي توانيد بليط تهيه كنيد . سعي كنيد ارزان ترين مسير را انتخاب كنيد. اگر دوست داريد قبلش به ايران بياييد از مسير ايران هم مي توانيد بليط تهيه نماييد.

4- پس از اينكه سفارت عربستان به شما جواب مثبت داد بايد مراحل زير را انجام دهيد

-         بليط را كانفرم كنيد

-         واكسن مننژيت را بزنيد

-    پول براي حمل و نقل و خيام عرفات و مني پرداخت نماييد( حدود 1100 ريال عربستان) اين پول را در جده هم مي توانيد پرداخت كنيد

-         خريد  وسايل حج

-مطالعه مناسک حج

5- ويزا حج رايگان مي باشد.

6- پروازتان به جده خواهد بود .وقتي به جده رسيد موقع ورود دقت كنيد كه مهر كه در پاسپورت شما مي خورد مربوط به موسسه حجاج ايراني باشد . چون  يكي از موسسات بايد كارهاي شما را انجام بدهد كه اين در موقع ورود مشخص مي شود . حال اگر موسسات ديگر مانند جنوب شرق آسيا ؛ افريقا آمريكا و.... عهده دار كارهاي شما شوند كمي كارها سخت مي شود مثلا بايد در عرفات و مني با آنها باشيد پا سپورتان را تحويل آنها بدهيد و.....  اگر موقع ورود به مامور آنجا توضيح دهيد كه شيعه هستيد و اعمال بايد طبق آيين آنها انجام شود معمولا قبول مي كنند

7- در جده چندين شركت و كاروان ايراني وجود دارد كه كار هاي ايرانيان مقيم خارج را انجام مي دهند . راحتترين كار اين است كه به كاروان هاي آنها ملحق شويد تا ديگر هيچ  درد سري نداشته باشيد و اگر به صورت گروهي هستيد مي توانيد خودتان منزل در مكه و مدينه اجاره كنيد و تمام كارها را خودتان انجام دهيد مسلما برايتان ارزان تر تمام خواهد شد ولي كلي هم در سر خواهيد داشت.

اني وي التماس دعا.

  پ. ن. مي توانيد مصاحبه اينجانب را در اينجا يا اينجا و يا اينجا نيز بخوانيد.

 پ.ن ۲: بعضی از دوستان از هزینه سوال کرده ا ند هزینه اقامتان درآنجا حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا است + هزینه بلیط که بستگی به کشور محل اقامتان دارد.