امروز روز نهم ربیع الاول و مصادف با روز انتصاب امام عصر (عج) به امامت. در خصوص منجی بشر و در مکتب ما  امامت امام زمان (عج) بحث های مختلفی وجود دارد و تقریبا تشابهات زیادی وجود دارد. دلایل زیادی  در قرآن کریم نیز در این خصوص وجود دارد که مفسرین  بیشتر به آیه 105 سوره انبیا اشاره دارند. در این سوره مبارکه بعد از اینکه سرگذشت بیشتر پیامبر الهی ذکر می گردد در آیات پایانی سوره ای آیه آورده می شود.

 

وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الاْ َرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصّالِحُونَ

در «زبور» بعد از ذکر [= تورات ]نوشتیم: «بندگان شایسته ام وارث (حکومت) زمین خواهند شد.» (105)

 

إِنَّ فِی هذا لَبَلاغاً لِقَوْم عابِدِینَ

در این، پیام روشنى است براى گروه عبادت کنندگان (پروردگار).( (106

 

در این آیه چند نکته وجود دارد

1-  همانگونه که در آیه مشخص است خداوند می فرماید همانطور که در زبور و تورات نوشتیم. استاد محمد علی انصاری در جلسه تفسیر با خودشان این دو کتاب آسمانی را آورده بودند و از روی این دو کتاب – با وجود تحریفهای که در بخش های از آن صورت گرفته- عین عبارت را خواندند که دقیقا همین بود که "حکومت زمین وارث صالحان زمین خواهد شد."

 مثلا در جمله 29  زبور داود(ع)چنین آمده: «و اما نسل شریر منقطع خواهد شد، صالحان وارث زمین خواهند بود و در آن تا ابد سکونت خواهند نمود».

 

2-  همانگونه که در آیه  و در آیات زبور و تورات نیز مشخص است گفته شده است زمین را صالحان  که ما معتقد به امام زمان (عج) هستیم به ارث خواهندبرد. و همانگونه که می دانیم ارث مایملکی است که بودن مشکلی تقریبا به انسان می رسد.  و لذا  قیام امام زمان از قیامهای است که با کمترین درگیری و خونریزی انجام می شود که نمونه آن در صدر اسلام فتح مکه است. اما این قیام چگونه می تواند اتفاق بیفتد‌؟ ِآیا معجزه است یا چیز دیگر؟ گفته می شود در زمان قیام حضرت مردم جهان چنان به رشد فکری می رسند که در مقابل هر نوع ظلمی به پا خواهند خواست و خواهان عدالت می گردند بدین صورت محیط جهان برای حکومت جهانی حضرت آماده می شود.

امروزه اگر به جهان نگاه کنیم رشد فکری مردم را در مقابل ظلم می بینیم نمونه آن بحث غزه است . در فاجعه غزه تقریبا در تمام دنیا مردمی علیه این ظلم با دین های مختلف و ملیت های گوناگون به پا خواستند.  در صورتی که رژیم صهیونیستی جنایتی بدتر از غزه نیز انجام داده بود که می توان به کشتار در اردوگاه فلسطینی صبرا و شتیلا اشاره نمود ولی در آن موقع اصلا چنین اعتراضات گسترده بر پا نشد. و این نشان از رشد فکری مردم می دهد که البته مسلم است این رشد باید حالا ها ادامه داشته باشد تا دنیا همگی خواهان حکومت حضرتش گردند.

عکس:  "تولد امید"  از استاد فرشچیان

 

 

امام زمان