karbala

شب جمعه در کربلا: شب جمعه ، شب زیارتی امام حسین(ع) است. و عربها اعتقاد زیادی دارند در این شب به زیارت بیایند. از صبح پنج شنبه حال و هوای کربلا عوض می شود . در کنار حرمین مردم خیرات می کند. آب، خرما و چای مهمترین اقلام توزیعی است. هرجا می روی یک ظرف آب قرارگذاشته اند و داخل آن آب معمولی ریخته اند این ظرف از همه نوع است حتی وان حمام. لیوان های آب هم هیچ کدام یک بار مصرف نیستند و حتی شسته هم نمی شوند. به هرحال مردم عراق این سطح از بهداشت را قبول کرده اند. حرم از صبح شلوغ و شلوغ تر می شود بصورتی که در مواقع نماز خیلی سخت می توانی جایی برای نماز پیدا کنی.

یکی از خدماتی که در حرمهای امام علی (ع) و امام حسین (ع) به زایرین داده می شود دادن زیر انداز و پتو است مردم آنها را با سپردن یک کارت شناسایی بصورت رایگان  تحویل می گیرند. در شب جمعه که می شود صف تحویل این وسایل شلوغ می شود و دیگر جای سوزن انداختن نیست . زیراندازها آنقدر چسبیده به هم انداخته می شود و هیچ جای خالی دیده می شود. به نظر گاهی مراعات بعضی از مسایل نمی شود. در این شب بین الحرمین به یک خوابگاه عمومی تبدیل می شود و شما از بین الحرمین چیز جز آدم های یا در حال خوردن هستند و یا خوابند چیزی دیگری نمی بینی. حتی با اینکه این همه آدم به زیارت آمده اند آخر های شب چون همه خوابند داخل حرم ها خلوت می شود .

چرخشی بودن زیارت ضریح امام حسین(ع)  : ضریح امام حسین(ع)  و حرم حالتی دارد در یک طرف قبرشهدا و حضرت علی اکبر قرار دارد که فضای بیشتری هم دارد و مانند تمام حرمین ائمه(ع)  قسمت زنانه و مردانه آن جدا است.  کار بسیار جالبی مدیریت  حرم انجام می دهد این است هر شب در ساعت 12 مکانهای زنانه و مردانه عوض می شود . یعنی قسمتی امروز مردانه بوده فردا زنانه خواهد شد و بالکعس.