از تاریخ 5 سپتامبر تا 21 سپتامبر 2016 جهت شرکت در سمینار تغییرات آب وهوا در چین بودم .آنجا که بودم مطالب را روزانه در کانال تلگرامم قرار می دادم مطالب زیر کپی همان مطالب است که در این چند قسمت می اورم

سلام.. گزارش چین

در چین مسایل امنیتی بسیار شدید و سخت است حتی از عراق

تمام ورودی‌های مترو بازرسی بدنی دارد و جاهای شلوغ مثل ورود به میدان تیان مین و شهر ممنوعه..باید شما در صف کیلومتر ی بایستید و منتظر بازرسی بدنی باشید.

سخت گیری  زیادی در فرودگاه دارند و خیلی از موارد را ممنوع کرده اند حتی بطری آب

از همه بدتر اینکه بعد از این که بارتان را تحویل میدهید و شما هم حضور ندارید ساک تان را باز می کنند و موارد ممنوعه را بر میدارند یا می شکند...الان تمام دوستان ما که ساک شان را تحویل گرفتند متوجه شده اند پاور بانک و عطر ها برداشته و یا شکسته شده اند...

سلام..🌹.. گزارش از چین

در چین فیلترینگ بسیار شدید است. اکثر سایتهای غربی فیلتر است حتی گوگل و فیسبوک...و شبکه مجازی مثل تلگرام و واتس آپ...بجای گوگل از موتور جستجوی خودشان  استفاده می‌کنند و از  فضای مجازی هم وی چت و qq که ساخت خودشان می باشد... البته فیلتر شکن هم قوی کار می کنند و مشکلی ظاهرا ایجاد نمی‌کند که به نظر می رسد با همین فیلتر شکن هم می توانند کنترل خودشان را بهتر انجام  دهند.

چون فیلترینگ شدید است لذا سرعت اینترنت هم اصلأ خوب نیست...و اعصاب خورد کن...

با کسانی که در چین بودم صحبت که می کردم می گفتند شبکه های چینی تقریبا اکثر نیاز های آنها را برطرف می‌کند و خیلی احساس نیاز به سایر شبکه های غربی ندارد.

به نظر می رسد یکی از دلایل استفاده گسترده از موبایل های اپل هم همین است که چون گوگل فیلتر است لذا سیستم اندروید هم بخوبی کار نمی‌کند..

شاید اگر در ایران هم مردم حداقل برای جستجوی فارسی از موتورهای جستجو فارسی استفاده کنند خیلی بهتر است...🇮🇷🇮🇷🇮🇷

گزارش چین🇹🇷

همانطور که قبلا اشاره کرده بودم در چین که بودیم فرصتی هم فراهم شد که با سایر کشورها آشناشویم

یکی از کشورهای جالب برای من کشور آذربایجان بود .🇦🇿

آذربایجان کشوری است که با ایران بیش از 700 کیلومتر مرز مشترک دارد بزرگترین درصد شیعه دنیا را دارد یعنی بیش از 85 درصد مردم این کشور شیعه هستند(از ایران هم بیشتر) و حدود 10 درصد هم مسلمانان سنی مذهب می باشند و 5 درصد هم سایر مذاهب.(منابع مختلف امارهای مختلفی از درصد مسلمانان ارائه می دهند از 90 تا 99 درصد)

اما با وجود این درصد شیعه  آذربایجان مذهب رسمی ندارد و کاملا کشوری لاییک می باشند . مردم هم بیشتر شیعه لائیک می باشند.

در سالهای اخیر یهودیت و بهائیت در این کشور نفوذ زیادی کرده است بصورتی که دوستان ما هم تعریف می کردند جمعیت یهودی در این کشور در حال افزایش است.

مناسبت های ایرانی در این کشور مورد توجه است بطور مثال عید نوروز در این کشور 7 روز تعطیل است.

. با وجود این درصد بالای شیعه مناسبت های اسلامی در این کشور غریب است و حتی روز عاشورا که در کشورهای مثل هند تعطیل رسمی است در این کشور تعطیل نیست ..اما مردم مراسم محرم و عاشورا را به خوبی برگزار می نمایند .