یثسيكي از ادعاهاي ما ايراني ها اين است كه ايراني ها مردماني باهوش وداريIQ بالا هستند. در مالزي هم ايراني ها معتقدا كه مالزي ها داراي IQ پايين هستند و ايراني ها با آنها از اين نظر قابل مقايسه نيستند يا به عبارت فلاسفه قياس مع الفارغ است. من با اين ديدگاه موافق نيستم دلايل من :

1-   مهمترين دليل ايراني ها اين است كه مالايي ها مردماني هستند كه خلاقيت ندارند و مانند ماشين كار مي كنند يعني يك مالايي براساس يك پگچ ( package) عمل مي كنند يعني آنچه به آنها گفته مي شود بدون كم  و كاست انجام مي دهند و مثلا اگر در روند كار اشكالي بوجود آيد هيچ كاري بلد نيستند. بطور مثال يك مكانيك تمام كاري كه ياد گرفته اين است كه قطعه عوض كنند و اصلا به فكرش هم نمي رسد كه مي توانند آن قطعه را براحتي تعمير كند در صورتي كه ايراني ها همه خلاق هستند. اما  در نظريه هاي توسعه يكي از شاخص هاي انسان توسعه يافته اين است كه بايد اين انسان همان وظيفه كه به او محول شده است را بخوبي انجام دهد  او بايد براساس برنامه كه به او داده شده است كار كند   و در خارج از آن برنامه هم اگر فكري به نظراش مي آيد بايد به مسولين ارايه دهد و در كارش نبايد خود سرانه اقدام كند  و نيازي نيست كه همه هم خلاق باشند خدا رحمت كند دكتر حسين عظيمي را در كلاس توسعه مي گفت" اين كه ما ايراني ها وقتي يك چيزي از مان مثلا ساعت خراب مي شود مي رويم پشت آنرا باز مي كنيم و مي گوييم حالا باز مي كنيم يك سيخي مي زنيم شايد درست بشود و شايد در مواقعي هم درست شود  ولي بهر حال اين انسان به تخصص اعتقادي ندارد و ارزش علم و دانش را نمي داند زيرا انسان توسعه يافته اعتقاد دارد كه تمام كارها بايد به دست متخصص و كاردان آن كار انجام شود. امري كه در ايراني ها صدق نمي كند و البته عاملي است در جهت توسعه نيافتگي.

2-   از طرفي اين IQچيست؟  كه باعث مي شود آنها با IQ پايين به سمت رفاه بوند و ما باIQ  بالا نرسيم. چطور است كه دانشجويان ما مجبور هستند براي ادامه تحصيل به اين كشور بروند  و از آنها تخصص بگيرند آيا مي شود يك آدم فوق العاده باهوش برود و از يك آدم كم هوش چيزي ياد بگيرد كه اگر برود درIQ او بايد شك كرد.

3-   مالزي ها مردماني منظمي هستند آيا اين علت IQ پايين است يا ما ايراني ها كه نظم بلد نيستيم  دليلي است بر IQ بالا. آيا درست است كه بگوييم مردمان كم هوش منظم هستند و بي نظم ها باهوش ترند.

4-   من با استاديدی كه سركار داشتم در آنها يك تيزي خاصي مي ديدم  كه نكته ها را بخوبي مي گرفتند و حافظه خيلي خوبي هم داشتند البته گاهي اوقات هم به جهت ادب و احترام از مطلبي  مي گذشتند.

5-   اگر سري به سايتIQ بزنيد و رتبه بندي كشور را نگاه كنيد IQ  مالزي از ايراني ها  بهتر است آنها دارايIQ 92  هستند  و ما دارايIQ 84.

6-   هيچگاه چيني هاي مقيم مالزي را هم فراموش نكنيد مردماني با زيركي خاص كه شما هر وقت از آنها خريد مي كنيد باز مي بنيد كه سرتان كلاه رفته است. 

پ.ن. توضیحی برای این پست:

 

با سلام مجدد

در خصوص اين پست دوستان زيادي كامنت گذاشته اند و يا با ايميل نظرات ارزشمندي  ارسال كرده اند كه از تمامي آنها ممنون هستم  و اما چند توضيح:

1-   اين پست را از آنجايي نوشتم كه بعضي از ايرانيان مقيم مالزي با وجودي كه در آنجا مهمان هستند گاهي اوقات متاسفانه با ديدي تحقير آميز به مهمان خود نگاه مي كنند. و لذا با اين ديد نوشتم كه كمي واقع بين باشيد عزيزان.

2-   سايتي ويكي پيدا خيلي سايت معتبري نيست اما لينكي كه داده بودم مربوط به كتابي است كه توسط دو تن از اساتيد انگلیسی و فنلاندی نوشته شده است و بهرحال تا اندازه اي مي تواند معتبر باشد. ضمن اينكه نظر خلاف آنرا ويا نقد علمي بر آن را حداقل من پيدا نكردم.

3-     شخصا معتقدم پشتكار خيلي مهمتر از هوش در پيشرفت آدمها است.

4-     تفاوت EQ و  IQرا دوستي متذكر شده اند منهم انشا الله در آينده مطلبي خواهم نوشت.

5-   متاسفانه دانشمندان ايراني كه از آنها نامبرده مي شود- در جهت اثبات هوش ايراني- اكثرشان تابعيت كشور ديگري دارند و لذا جز آمارهاي آن كشور ها مي آيند.

6-    دوستي دارم در مالزي به نام عبدالله كه با افتخار سومالي بودن خودش را به رخ ما مي كشيد من با افتخار مي گوييم من ايرانيم و به ايراني بودن هم افتخار مي كنم.

7-     اين شهر را هم به خاطر بسپاريد:

قومي به جد و جهد گرفتند زلف يار   قومي دگر حواله به تقدير مي كنند.

 

غير مرتبط:

 سالروز فتح خرمشهر يا به همه تبريك  مي گوييم.

در اينجا به خانم مينا عرب خدري  كه در مسابقه وبلاگ نويسان مالزي( خانم ها) نفر اول شدند  وهمچنين خانم ها ندا ايراني و نفيسه مطلق كه مقام هاي دوم و سوم را كسب نمودند صميمانه تبريك مي گوييم و برايشان در تمام مراحل زندگي آرزوي موفقيت.