تهران گردی(2)

بعضی از مکانهایی که امسال در نوروز من از آنها بازدید کردم

1-  کاخ گلستان : این کاخ در میدان ارگ تهران واقع شده است. با وجود اینکه من سالها در تهران بودم و بسیار از میدان ارگ عبور کردم و چند بار یهم به رادیو که در این میدان قرار داشت رفته بودم ولی تا امسال هیچ گاه به داخل این کاع نرفته بودم. و باور نمی شد در دل این خیابانهای شلوغ اطراف میدان ارگ چنین باغ مصفایی وجود داشته باشد. در داخل کاخ موزه ای نگارخانه (نقاشیهای قدیمی ایران) عکاسخانه، شمس العماره, تخت مرمر ؛ خلوت خانه کریمخان ، مردم شناسی؛  کاخ شیشه ای  قرار دارد که هرکدام در نوع خود زیبایی های خاصی دارد . در قسمتی از کاخ سنگ قبر ناصرالدین شاه قراردارد که عکس ناصرالدین شاه  بصورت برجسته حک شده که جلب توجه می کند. از زیبایی این کاخ همین بس که مراسم تاج گذاری رضا شاه و محمد رضا شاه در این کاخ انجام شده است با وجو داینکه آنها در این کاخ ها سکونت نداشتند.

2-  کاخ سعد آباد: این کاخ در منطقه سعد آباد قرار دارد که برای رفتن به آن باید به میدان تجریش بروید و از آنجا به سعد آباد. در این کاخ مجموعا 13 موزه وجود دارد که کاخ سبز محل اقامت رضا شاه و مادر محمد رضا و کاخ سفید محل اقامت محمد رضا شاه و بردران امیدوار از بقیه دیدندی تر است – البته بقیه موزه ها را من نرفتم- اگر بخواهید تمام موزه ها را بازدید کنید در یک روز امکان آن نیست. خود محوطه کاخ هم زیبایی بسیار خاصی دارد و بسیار مصفا است. 

من در سال 1358 نیز این کاخ ها را وقتی بچه بودم بازدید کردم در آن سال آنچه بیشتر جلوه می کرد خود ساختمان کاخ و تزیئنات آن بود که الان شاید آن جلوه را نداشته باشد و ساختمانهای شیکی تری از آن هم ساخته شده است. اما الان عتقیه جات و مخصوصا فرش ها بیشترین توجه ها را بخود جلب می کند عتقیه جاتی که بسیار قدیمی و زیبا هستند و همچنین فرشهای بسیار زیبا و قدیمی که مربوط به قرن 14 و ماقبل آن است. یک تفاوت دیگر هم با سال 58 پیدا کرده بود و آنهم راهنمایان موزه بود در سال 58 راهنمایان کاخ ها اکثرا چادری بودند و چنان رو هم می گرفتند که من می گفتم چگونه می بیند و مانند نوار هم یک ریز صحبت می کردند و ظاهرا کارمند بنیاد مستضعفان بودند. اما الان راهنمایان کاخ ها مقنعه شان وسط سرشان است مو ها را معمولا مش می کنند و آرایش کاملی هم انجام می دهند بسیار هم بد اخلاق هستند و فقط امر ونهی می کنند آقا دست نزن خانم از روی فرش راه نرو و..... البته کارمند سازمان میراث فرهنگی هم هستند  و اگر کسی هم راهنمایی بخواهد فقط با انگشت به تابلو  راهنما اشاره می کنند.

 3-  تله کابین توچال: این تله کابین براساس نوشته مرکز آمار ایران طولانی ترین تله کابین دنیا است یا حداقل بوده است. بطوریکه از ایستگاه اول تا هفتم آن حدودا 40 دقیقه در راه هستید و شما را به نقاط مرتفع البرز جنوبی می برد . در ایستگاه هفتم معمولا برف تا خردادماه وجود دارد و اسکی بازان باه آنجا  می روند اما ما امسال تا ایستگاه پنجم رفتیم که برف زیادی نداشت درصورتی که دوسال پیش که رفته بودیم تقریبا چند متر برف روی هم انباشته شده بود.  البته بگویم قیمت بلیط رفت و برگشت به ایستگاه هفتم هم 15500 تومان است.

 

3-  پارک ارم : این پارک در اوایل اتوبان کرج قرار دارد و شامل باغ وحش ، دریاچه قایق رانی و ÷ارک بازی قرار دارد که برای بچه ها بسیار جای جالب است. و می تواند در سفر بچه ها که از دیدن موزه ها خسته می شوند جای تماشایی و مفرح باشد.

4-  نمایشگاه هوایی: این نمایشگاه در اتوبان کرج و درست مقابل پارک ارم واقع شده است و در ان انواع هواپیما های مسافربری و باری به نمایش گذاشته شده است  از اولین هوا÷یما های که وارد ایران شده است که ظرفیت مسافر آن 5 ، 7 و 15 نفر بوده است تا هواپیما غول پیکر باری که فقط وزن خالی آن 180 هزار تن است. در این نمایشگاه همچنین هواپیما شاه و  خواهر شاه به نمایش گذاشته شده است که دیدن آن خالی از لطف نیست . من تاکنون هواپیمای تشریفاتی ندیده بوده و برایم جالب اتاق خواب و تخت خواب دونفره اتاقهای پذیرایی و.... . در قسمتی از این نمایشگاه موزه تاریخ پروازهم قراردارد که برای کسانی که به تاریخ پرواز علاقه دارند می تواند جالب باشد.

5-  شهر ری و امام زاده عبدالعظیم حسنی: شهر ری یک از قدیمی ترین شهر های ایران است بطوری که والی شدن آن انگیزه بوده است تا عمر سعد به کشتن امام حسین ترغیب شود. در شهر ری آثار قدیمی بیشتر از بین رفته است اما برج طغرل از یادگارهای آن دوران باقی مانده است که تاریخچه بسیار جالبی دارد البته شاید کشت و گذار ما در شهر ری بسیار کوتاه بود و بالطبع نمی توانم اظهار نظری نمایم. اما در شاه عبد العظیم سه امام زاده وجو دارد که مطابق نقل مفاتیح الجنان  ثواب زیارت آن در حد زیارت امام حسین (ع )است.

. برای اطلاعات تکمیلی تر و نقاط دیگر تهران به اینجا مراجعه کنید

 

برای دیدن عکس های بیشتر اینجا را ببیند

/ 2 نظر / 12 بازدید
مهندس جوان

سلام- این هم نظر جالبی است ولی مالایی ها برای توریست برنامه ریزی کردهاد - چیز های جدید می سازند و ... این چیزهایی که اسم بردی همه اش مال زمان آن شاه خاین است که من علقهای به بازدییدآن ندارم --- قسمتهای مربوط به جمهوریی اسلامی را هم بنویسید

مهندس جوان

محدث عزیز پارک جمشیدیه و پارک ملت هم که مال ان خاین است.راستی برج مبلاد مگر راه افتاده ست؟