ايران پس از ۴ سال

 

من در سال 1380 به مالزي رفتم  و سال 1384 به كشور بازگشتم يعني تقريبا  دوره دوم رياست جمهوري آقاي خاتمي.  در اين دوره اتفاقات خاصي در كشور افتاده بود ولي من مي خواهم مشاهدات اوليه ام را در موقع بازگشت بنويسم . البته اين اتفاقات را همه ديده اند اما ممكن است چون براي آنها تدريجي بوده است به آنها توجه نكرده باشيد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

1- اوضاع اقتصادي مردم  در اين سالها خوب شده بود بطور مثال در سال 1380   اكثر كارمند ان يا ماشين نداشتند يا اينكه ماشين هاي قراضه داشتند. اما  در اين سالها اكثرا ماشين دار شده بودند  و آنهم  ماشين هاي خوب. يا در آن سالها ما كه به خانه آشنايان، دوستان و... مي رفتيم  از مبلمان خبري نبود ولي در اين سالها بيشتر افراد صاحب مبلمان شده بودند. استفاده از موبايل هم به همين صورت.

2- مشاركت زنان در اجتماع خيلي زياد شده بود در ادارت دولتي بيشتر خانم ها استخدام شده بودند  در مغازه ها  و شركت هاي خصوصي همين طور. مثلا حتي در نانوايي محله ما هم  فروشند اش خانم شده بود.

3- بحث واردات كالا كمي سر و ساما ن گرفته بود تقريبا بيشتر كالاهاي وارداتي  از طريق نمايندگي ها صورت مي گيرد و مشخصات وارد كننده هم مشخص است. از چتر بازي  وقاچاق  كالا ها كمتر خبري بود.

4 قيمت ها شديدا افزايش نموده بود بطوري كه روز هاي اول ورودمان من وقتي خريد مي رفتم  پول كم مي آوردم  و هنوز چند قلمي نخريده بودم  كه پولها م تمام مي شد.

4- شعار فارسي را پاس بداريم  تقريبا از بين رفته امروزه در صدا و سيما اصطلاحات انگليسي  زياد استفاده مي شود مثل اسپا نسر ؛ انونس ؛ اي دي . حتي در تابلو هاي راهنمايي و رانندگي تهران كلمه زون  به چشم مي خورد.

5- در آن سالها فقط بازيگران تلويزيون آرايش مي كردند اما الان مجري هاي برنامه هاي مختلفmake up   مي كنند و در بعضي هم  حتي شديد تر از مجري هاي مالزي.

6- وضعيت خود روها هم تحول اساسي پيدا كرده است در آن سال ها  در خيابانها بيشتر ما شينها پيكان ؛پرايد و رنو بود اما حالا  انواع پژو پرايد سمند و...

7 – سيستم بانكي كشور در خصوص دستگاه هاي خود پرداز خيلي رشد كرده بود حتي سيستم شتاب بانكهاي ايران از بانكهاي مالزي –كه در اين خصوص سابقه بيشتري دارند- خيلي بهتر عمل مي كنند.

8- اما مهمتر از همه اينكه روحيه كار خيلي كم شده است.

 

اين مشاهدات اوليه من بود بدون هيچ گونه تحليلي.

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید