حکومت امام زمان(عج)

امروز روز نهم ربیع الاول و مصادف با روز انتصاب امام عصر (عج) به امامت. در خصوص منجی بشر و در مکتب ما  امامت امام زمان (عج) بحث های مختلفی وجود دارد و تقریبا تشابهات زیادی وجود دارد. دلایل زیادی  در قرآن کریم نیز در این خصوص وجود دارد که مفسرین  بیشتر به آیه 105 سوره انبیا اشاره دارند. در این سوره مبارکه بعد از اینکه سرگذشت بیشتر پیامبر الهی ذکر می گردد در آیات پایانی سوره ای آیه آورده می شود.

 

وَ لَقَدْکَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الاْ َرْضَ یَرِثُها عِبادِیَالصّالِحُونَ

در «زبور» بعد از ذکر [= تورات ]نوشتیم: «بندگان شایسته ام وارث (حکومت) زمین خواهند شد.»(105)

 

إِنَّ فِیهذا لَبَلاغاً لِقَوْم عابِدِینَ

در این، پیام روشنى است براى گروه عبادت کنندگان (پروردگار).( (106

 

در این آیه چند نکته وجود دارد

1-  همانگونه که در آیه مشخص است خداوند می فرماید همانطور که در زبور و تورات نوشتیم. استاد محمد علی انصاری در جلسه تفسیر با خودشان این دو کتاب آسمانی را آورده بودند و از روی این دو کتاب – با وجود تحریفهای که در بخش های از آن صورت گرفته- عین عبارت را خواندند که دقیقا همین بود که "حکومت زمین وارث صالحان زمین خواهد شد."

 مثلا در جمله 29  زبور داود(ع)چنین آمده: «و اما نسل شریر منقطع خواهد شد، صالحان وارث زمین خواهند بود و در آن تا ابد سکونت خواهند نمود».

 

2-  همانگونه که در آیه  و در آیات زبور و تورات نیز مشخص است گفته شده است زمین را صالحان  که ما معتقد به امام زمان (عج) هستیم به ارث خواهندبرد. و همانگونه که می دانیم ارث مایملکی است که بودن مشکلی تقریبا به انسان می رسد.  و لذا  قیام امام زمان از قیامهای است که با کمترین درگیری و خونریزی انجام می شود که نمونه آن در صدر اسلام فتح مکه است. اما این قیام چگونه می تواند اتفاق بیفتد‌؟ ِآیا معجزه است یا چیز دیگر؟ گفته می شود در زمان قیام حضرت مردم جهان چنان به رشد فکری می رسند که در مقابل هر نوع ظلمی به پا خواهند خواست و خواهان عدالت می گردند بدین صورت محیط جهان برای حکومت جهانی حضرت آماده می شود.

امروزه اگر به جهان نگاه کنیم رشد فکری مردم را در مقابل ظلم می بینیم نمونه آن بحث غزه است . در فاجعه غزه تقریبا در تمام دنیا مردمی علیه این ظلم با دین های مختلف و ملیت های گوناگون به پا خواستند.  در صورتی که رژیم صهیونیستی جنایتی بدتر از غزه نیز انجام داده بود که می توان به کشتار در اردوگاه فلسطینی صبرا و شتیلا اشاره نمود ولی در آن موقع اصلا چنین اعتراضات گسترده بر پا نشد. و این نشان از رشد فکری مردم می دهد که البته مسلم است این رشد باید حالا ها ادامه داشته باشد تا دنیا همگی خواهان حکومت حضرتش گردند.

عکس:  "تولد امید"  از استاد فرشچیان

 

 

امام زمان

/ 5 نظر / 9 بازدید
شاهد

اینهمه قران رو زیر و رو کردی واقعا ایات بسیار قوی در مورد واقعیت وجودی امام زمان پیدا کردی! ببینم مگه خدا با مردم رو در بایستی داشته که با ایما و اشاره بخواد همچین چیز مهمی رو بگه که بین مردم تفرقه بیفته و بیفتن بجون هم؟ فکر نمیکنی این ایات رو هزار جور دیگه میشه تعبیر کرد؟ فکر نمیکنی اگر این خرافه واقعیت داشت خدا اشاره مستقیم میکرد؟ فکر نمیکنی که.... اصلا فکر میکنی؟ مغز داری؟؟؟؟

راضیه

ما بلاخره نفهمیدیم این تورات تحریف شده یا نه! جایی که بنفعتونه بهش استناد میکنید جایی که به ضررتونه میگید تحریف شده!

روزبه

آیا در اون آیه هایی که نوشتی اسمی از امام زمان اومده؟ نوشته فرزند دوازدهم از آخرین دختر پیامبر؟ والا آیه هایی که گذاشتی حرف خودت رو نقض می کنه. یعنی میشه تو قرآنی که راجع به کنیز زن پیامبر نوشته حرفی از منجی آخرالزمان ننویسه؟

شاهد

اقای عقل کل! این به هیچ وجه نظر کل قران پژوهان نیست.شاید نظر قران پژوهان شیعه باشه که شیعه ها هم اقلیت دنیای اسلامند. بسیاری از علمای سنی به این قضیه اعتقادی ندارند یه سرچ تو نت بکنی میفهمی پس ایده احمقانه ات رو به کل تعمیم نده

شاهد

تو با این حرفت عملا داری میگی قران کامل نیست و احادیث کامل ترن. همین کتاب صحیح بخاری 200 سال بعد از پیامبر نوشته شده چطور میتونه کتاب قابل استنادی باشه؟ کتابی که دو قرن بعد از واقعه ای نوشته شده باشه از نظر عقل تو قابل استناده؟ تو همین بخاری که میگی و احیانا فقط اسمشو شنیدی نوشته شده که پیامبر گفته علت تب داغی جهنمه ! (بخش چهارم، جلد 54، شماره 484 ) یا یانکه پیامبر گفته زنان عقلشون کمه (جلد 3، کتاب 48، شماره 826 ) پس از نظر تو این حرفها همه درسته دیگه؟ حتما میخوای بگی اینها مال سنی هاست و از این چرت و پرت ها! چند تا از این خزعبلات میخوای برات از اصول و فروع کافی بیارم جاهل خان