نماز غفیله و فلسفه آن

نماز غفلیه یکی از نمازهای مستحبی است که نسبت به سایر نمارهای مستحبی بیشتر خوانده می شود بصورتی که چگونگی انجام آن تقریبا در تمامی مساجد وجود دارد. اما متاسفانه کمتر به مفاهیم آن توجه می شود . اکثرا مردم  وحتی روحانیون  از علل خواندن مطلع نیستند. من از هر روحانی و غیر روحانی از نماز غفلیه سئوال نمودم فقط حداکثر چند حدیث در باره اهمیت آن و ثواب خواندن بیشتر مطلع نبودند. در این زمینه هم  کمترکتابی نوشته نشده است . اما فلسفه  وحکمت خواندن آن چیست؟

چرا باید در رکعت اول(آیه 78 و77 سوره انبیاء)آن از حضرت یونس یاد کنیم  ؟ مگر حضرت یونس چه غفلتی داشته است که باید ما دچار آن غفلت نشویم ؟ چرا خداوند تنها پیامبری را که در دنیا مجازات کرد یونس بود؟ و حتی گفته است اگر استعفار نمی کرد در قیامت در شکم ماهی نگه می داشیتم  فَلَوْ لا أَنَّهُ کانَ مِنَ الْمُسَبِّحِینَ143 لَلَبِثَ فِی بَطْنِهِ إِلى یَوْمِ یُبْعَثُونَ 144 (و اگر او از تسبیح کنندگان نبود،تا روز قیامت در شکم آن (ماهى) مى ماند!) . چرا خداوند در قران به پیامبر اکرم(ص) نوصیه می کند مثل یونس نباش (فَاصْبِرْ لِحُکْمِ رَبِّکَ وَ لاتَکُنْ کَصاحِبِ الْحُوتِ إِذْ نادى وَ هُوَ مَکْظُومٌ  48)پس در ابلاغ حکم پروردگارت شکیبا باش، و مانند صاحب ماهى [= یونس ]مَباش در آن زمان که با نهایت اندوه خدا را خواند.؟(48 قلم)

چرا در رکعت دوم این نماز از کلیدهای غیت صحبت می شود ؟ کلیدهای غیب چیست؟ آیا کلید بدون قفل معنی دارد؟ قفل های آن چیست؟

 چرا باید در قنوت نماز دعای انفرادی نمود  و خواسته ما فردی است (اللهم انی اسئلک)؟ با اینکه توصیه شده است دعای جمعی نمایید( ربنا اتنا....)

چرا وقت این نماز این قدر تنگ است؟ زیرا وقت این نماز بعد از نماز مغرب و قبل از محو شدن آخرین بقایای سرخی است نور خورشید و سیطره تاریکی در مغرب است (بین 20 تا 24 دقیقه بعد از اذن مغرب)

این چرا ها و بسیاری از چرا های دیگر در کتاب غفلیه نمار منتظران نوشته عبدالله مستحسن پاسخ داده شده است . نویسنده کتاب  با تفسیر و تدبر در آیات این نماز  به حکمت و فلسفه این نماز پرداخته است. این کتاب را به تمامی کسانی که بدنبال فلسفه عبادات, تدبر و تفسیر قران, حکمت این نماز علاقمند  هستند و بطور کلی به کلیه منتظران امام زمان(عج) توصیه می نمایم.  

 

 

 

 

/ 3 نظر / 650 بازدید
فرشته

سلام مهربون به روزم ومنتظر حضورت

صفا از شاهرود

ممنون