سیبرا

  سیبرا

کتاب "سیبرا خانم" به قلم آقای "رزق الله رضا زاده خسرویه" در آخرین روزهای سال نود توسط نشر هاتف روانه بازار کتاب شد.

"سبیرا" رمان بلندی است که زندگی زنی از جامعه روستایی شمال استان خراسان  در دهه های قبل را روایت می کند . نویسنده سعی کرده است آداب ؛ رفتار و فرهنگ این جامعه را در قالب رمانی زبیا به رشته تحریر درآورد . آقای رضا زاده  در این کتاب با توصیفات بسیار جالب توانسته است در نشان دادن جامعه روستایی آن خطه بسیار خوب عمل نمایید  ومهمترین موفقیت قلم ایشان نیز در بیان جزییات فرهنگ مردم و توصیفات آن است که به نظر من در نوع خود کم نظیر است .هرچند به نظر می رسد از رمان کلیدر محمود دولت آبادی تا حدودی پیروی کرده است.

کتاب از 11 بخش تشکیل شده است . سه بخش اول به زندگی زنی به نام سیبرا در قالب داستان  بسیار زیبا و خواندیی می پردازد  بحشهای بعدی  داستان  از زندگی سیبرا فاصله می گیرد و رمان از زبان شخصی دیگر  بیان می شود که خواننده فکر می کنند بیان خاطرات نویسنده است مخصوصا این که نویسنده اهل همین روستای خسرویه است. هرچند این قسمتها در بیان داستان و معرفی فرهنگ روستایی چبزی کم ندارد اما در صورتی که نویسنده این قسمتها را هم با داستان شخصیت اصلی داستان "سبیرا" گره می زد بر جذابیت داستان افزوده می شد .

همچنین علی رغم اینکه  نویسنده بیان نموده است که موضوع داستان مربوط به قبل از انقلاب است اما مشخص نیست کدام دوره را شامل می شود و سیر داستان از نظر زمانی دچار مشکل است  بطور مثال زنان روستایی سالهای دور را با زنان شهری امروز مورد مقایسه قرار داده است که قیاس مع الفارق است و لذا نمی توان به عنوان یک منبع تاریخی از آن استقاده نمود .

در قسمت هایی هم نویسنده به تبعیت از مولوی گریزی  در لابلای داستان به مسایل اخلاقی و تا حدودی فلسفی پرداخته است که از دیگر نقاط قوت این داستان بلند است.

این داستان تاریخی و حتی تا اندازه ای فلسفی را به تمام علاقمند داستانهای ایرانی و تاریخی و همچنین علاقمندان به فرهنگ روستایی و جامعه شناسی روستایی توصیه می نمایم.

پ.ن. آدرس انتشارات هاتف در تهران: خیابان انقلاب بین فروردین و اردیبهشت – خ لبافی نژاد پلاک 191

مشهد خ آزادی بازارچه سراب –پاساژ امیر نشر هاتف.

/ 2 نظر / 31 بازدید
فاطمه صداقتی نیا

سلام دوست خوب... واقعن خوشحالم از آشنایی با انسانی به زلالی شما... ممنونم از لطفتون

مریم

وبلاگت رو در جیم دیدم. موفق و پیروز باشی