تاملی بر زیارت عاشورا(4) انگیزه زیارت عاشورا

آنچه که زائر  عاشورا در پی تحصیل آن  توسط  این زیارت است نیز مانند خود زیارت عاشورا از یک اصل و چهار فرع تشکیل می شود . اصل انگیزه زیارت عاشورا کسب معرفت به امام و شناخت راه های عاشورایی شدن است. فروع آن نیز عبارتند از:

1-    شناخت راه های برائت از دشمنان اهل بیت(ع) و چگونگی وصول به آن

2-    شناخت طرق موالات اهل بیت(ع)  و کیفیت حصول آن

3-    رسیدن به مقام خون خواهی از خون امام و طلب قصاص ظالمین به حقوق همه مظلومان تاریخ دین

4-    حمد و سپاس خداوند به جهت تفصل ویژه او برای رسیدن زائر به چنین مقام و مرتبه

به این ترتیب می بینیم که درخواست حوایج دنیایی جایی در این زیارت ندارد.

نکته ای که در زیارت عاشورا دیده می شود ؛ این است که مخاطب زائر در این زیارت علاوه بر  امام حسین(ع)  ؛ در فرازهای چندی از آن ؛ اهل بیت(ع)  است و این معنا را می رساند که زائر عاشورا امامت را در یک مجموعه متصل به هم و غیر منفصل از هم تلقی می کند. هر دوازده امام در این زیارت حضور دارند و زائر با توسل به آنها است که به معرفت می رسد و خود را برای ظهور آماده می کند. آنچه از تاکید در مداومت بر زیارت عاشورا این طور استنباط می شود که قصد زیارت عاشورا , تربیت صحابی برای امام زمان(عج) است. به موجب این برداشت ؛ قصد دیگری که در زیارت عاشورا نهفته است؛ کسب صلاحیت و شایستگی های لازم به جهت ملازمت با امام زمان(عج) و خون خواهی مظلومین تاریخ دین است.

اقتباس از کتاب از عاشورا تا اربعین

/ 1 نظر / 31 بازدید
فرشته

خواندن اون قسمت زیارت عاشورا که می‌گه "خدایا این زیارت رو زیارت آخر عمر من قرار نده" داخل حرم امام حسین (ع) واقعا زیباست! موافق نیستید که با دیده‌ی تردید به صحبت از اخلاق و فرهنگ در این دوران نگاه می‌شه؟ در جواب هر حرفی شنیده می‌شه"از خودش درآورده" "دروغ می‌گه" "خودش که عمل نمی‌کنه" "بازم حرف‌های تکراری" "بزن یک کانال دیگه" یا نهایت یک لبخند!