شیراز(2)

نارنجستان قوام: این بنا که خانه قوام بوده است و درختان نارنج سرتاسر آن را پوشانده است  و در فصل بهار بوی شکوفه های نارنج در آن به مشام می رسد اکنون موزه ی است که آثار تاریخی بسیار زیادی در آن قرار دارد از اشیا قدیمی متعلق به قبل از میلاد مسیح گرفته تا دوران معاصر . این موزه اکنون در اختیار دانشگاه شیراز است.

خانه عزت الملوک : این خانه  که در نزدیکی نارنجستان قوام قرار دارد اکنون به عنوان موزه تاریخ و فرهنگ استان فارس از آن استفاده می شود .در این موزه تاریخی از مشاهیر فارس همراه با مجسمه های زیبای آنها وجود دارد که این مجسمه ها آنقدر طبیعی کار شده اند که واقعا در نگاه اول متوجه نمی شوید که این ها مجسمه است تندیس های سعدی؛ میرازی شیرازی؛ عبدالله بن مقف؛  خواجوی کرمانی ؛ عزت المولک؛ محمد خان قاجار، شهید دستغیب، نصر الله مردانی  خیلی جالب توجه است.

باغ ارم: گفته می شود زیباترین باغ شیراز باغ ارم است که در آن گونه های مهم گیاهی وجود دارد و قدمت آن مربوط به دوران قاجاریه است و اکنون به عنوان باغ گیاه شناسی دانشگاه شیراز مورد استفاده قرار می گیرد البته من باغ های گیاه شناسی دانشکده کشاورزی کرج و موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع ایران (در اتوبان کرج) را که دیده ام به نه نظرم جالب تر می آید. در این باغ بنا و عمارتی نیز وجود دارد که بسته است.

باغ دلگشا :روز سیزده فروردین در شیراز به طور باور ناکردنی تعطیل عمومی است بصورتی که تمام نقاط دیدنی موزه ها پارک ها فروشگاه هل تعطیل است حتی برای من جالب بود که  تمام رستورانها حتی آنهایی که نزدیک حرم بودند بسته بودند و این نشان از این میدهد که به  سنت های ایرانی در این شهر بیشتر از دیگر مناطق ایران ارزش و اهمیت قایل می شوند . بهر جهت در این روز تنها نقطه که باز بود باغ دلگشا بود و بس. باغ دلگشا که نزدیک آرمگاه سعدی است که می گویند قدمت آن به دوره ساسانی بر می گردد. و ساختمانی از دوران قاجار نیز درآن قرار دارد که مثل خیلی جاهای دیگر بسته است. این باغ که بیشتر درختان انرا نارنج تشکیل میدهد و از آن آب روانی نیز گذر می کنند  در روزی که  ما به آنجا رفتیم خیلی کثیف بود که شاید به علت سیزده بود   

تخت جمشید و پاسارگاد: تخت جمشید همانگونه که می دانید در شهر مرودشت 60 کیلومتری شیراز و پاسارگاد هم در 130 کیلومتری شیراز ( در جاده اصفهان- شیراز) قرار دارند که چون مطالب زیادی درباره آن نوشته شده است من از آن صرف نظر می کنم .اما مطلبی در باره کورش کبیر خواهم نوشت که سعی خواهم کرد مطالب نوی باشد.

دیگر نقاط دیدنی شیراز: دروازه قرآن، حمام وکیل؛ باغ عفیف آباد؛ موزه تاریخ طبیعی......

به توپ بستن مجرمPB180134PB180140PB180135PB180181PB180182PB190191PB180175

برای دیدن عکس های بیشتر و در قطع بزرگتر به این آدرس مراجعه کنید (عکاس:زهرا محدث)

http://good-times.webshots.com/album/563570844XflkUk

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
فرشته

سلام آقای دکتر خسته نباشید با این همه جایی که رفتید راستی خانم عکاس با شما نسبتی دارند ؟ [لبخند]