چگونگی سفر حج برای ايرانيان مقيم خارج از کشور

238065036RM235149413.jpg

كشور عربستان سعودي براي كساني كه در خارج از كشورشان زندگي مي كنند امتياز خاصي براي اعزام به حج قايل است و خارج از سهميه آن كشور عمل مي كنند .بدين صورت كه بطور مثال تمام ايرانياني كه در خارج از ايران زندگي مي كنند مي تواند با اخذي ويزا به حج مشرف شوند. امتيازي كه خيلي ارزشمند است و توصيه من اين است كه دوستاني كه مي توانند حتما از اين امتياز استفاده كنند . نحوه كار تقريبا در تمام كشور يكسان است اما چون من از مالزي اقدام كردم آنجا را توضيح مي دهم. براي اين كار بايد مراحل زير را انجام دهيد:

1 ابتدا يك درخواست اعزام همراه با نامه از محل كار؛ دانشگاه  و... تسليم كنسول عربستان مينماييد . اين درخواست حداكثر بايد تا آخر ماه شوال تحويل گردد. چون حدود 20 روز بيشتر وقت نداريد لذا هيچ درنگي نكنيد  و درخواست را هرچه زودتر تحويل دهيد. هيچ هزينه ندارد و چيزي را هم از دست نمي دهيد. شنيده ام در كشور هند بايد اين كار را از طريق آژانس هاي مسافرتي انجام دهيد.

2-  كنسول عربستان درخواست ها را بررسي مي كنند و تا چند روز بعد جواب را مي دهد . معمولا براي اينكار شرايطي هم دارند كه يكي از آنها اقامت حداقل 3 سال در آن كشور است. با اين وجود اگر درخواست شما را قبول نكردند نا اميد نشويد ممكن است با رايزني كه با كنسول مي كنيد مشكل حل شود.

3- مهمترين كار گرفتن بليط است چون در زمان حج معمولا بليط خيلي سخت گير مي آيد لذا از همين الان بليط  را رزرو كنيد و همانگونه كه مي دانيد از مسيرهاي مختلفي مي توانيد بليط تهيه كنيد . سعي كنيد ارزان ترين مسير را انتخاب كنيد. اگر دوست داريد قبلش به ايران بياييد از مسير ايران هم مي توانيد بليط تهيه نماييد.

4- پس از اينكه سفارت عربستان به شما جواب مثبت داد بايد مراحل زير را انجام دهيد

-         بليط را كانفرم كنيد

-         واكسن مننژيت را بزنيد

-    پول براي حمل و نقل و خيام عرفات و مني پرداخت نماييد( حدود 1100 ريال عربستان) اين پول را در جده هم مي توانيد پرداخت كنيد

-         خريد  وسايل حج

-مطالعه مناسک حج

5- ويزا حج رايگان مي باشد.

6- پروازتان به جده خواهد بود .وقتي به جده رسيد موقع ورود دقت كنيد كه مهر كه در پاسپورت شما مي خورد مربوط به موسسه حجاج ايراني باشد . چون  يكي از موسسات بايد كارهاي شما را انجام بدهد كه اين در موقع ورود مشخص مي شود . حال اگر موسسات ديگر مانند جنوب شرق آسيا ؛ افريقا آمريكا و.... عهده دار كارهاي شما شوند كمي كارها سخت مي شود مثلا بايد در عرفات و مني با آنها باشيد پا سپورتان را تحويل آنها بدهيد و.....  اگر موقع ورود به مامور آنجا توضيح دهيد كه شيعه هستيد و اعمال بايد طبق آيين آنها انجام شود معمولا قبول مي كنند

7- در جده چندين شركت و كاروان ايراني وجود دارد كه كار هاي ايرانيان مقيم خارج را انجام مي دهند . راحتترين كار اين است كه به كاروان هاي آنها ملحق شويد تا ديگر هيچ  درد سري نداشته باشيد و اگر به صورت گروهي هستيد مي توانيد خودتان منزل در مكه و مدينه اجاره كنيد و تمام كارها را خودتان انجام دهيد مسلما برايتان ارزان تر تمام خواهد شد ولي كلي هم در سر خواهيد داشت.

اني وي التماس دعا.

  پ. ن. مي توانيد مصاحبه اينجانب را در اينجا يا اينجا و يا اينجا نيز بخوانيد.

 پ.ن ۲: بعضی از دوستان از هزینه سوال کرده ا ند هزینه اقامتان درآنجا حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا است + هزینه بلیط که بستگی به کشور محل اقامتان دارد.

/ 19 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خبرنامه مالزی

سلام رفیق مطلب جدید آپ می کنی یه خبر هم به ما بده ممنون ما هم که همچنان به روز هستیم با این مطالب : 1- اقتصاد ایران چهارمین اقتصاد در بین کشورهای اسلامی 2- مطالعه تطبیقی توسعه ایران ومالزی 3- آیا ترکیه مالزی می شود ؟ 4- مالزی در قوانین مربوط به تغییر دین تجدید نظر می کند 5- نخست وزیر مالزی : پیشرفت کشور در گرو صلح و آرامش است 6- 224 کشته در سوانح رانندگی عید فطر در مالزی 7- عربستان 25 درصد سهام مکسیس را خرید www.KLnews.blogfa.com

ندا

سلام ممنون از حضور و پيشنهادتون. البته شراکت با ايرانی ها هم متاسفانه کمی تا قسمتی مشکله. اگر درگير خوابگاه نشده بودم و انتخاب با خودم بود فکر می کنم می تونستم با چند تا از دوستان غيرايرانی هم خونه بشم و هيچ کدوم اين مشکلات هم پیش نمی اومد احتمالا. اما خب این جور زندگی شبیه دوره سربازیه به نظرم، سخته اما بعدش نتیجه اش باید خوب باشه.خوب باشید.

PASSENGER

سلام اقای محدث برای شما در ياهو آفلاين گذاشتم . حتما مطالعه بفرماييد . در مورد پست حکومت مالزی . ممنون

هادی

سلام من دارم ميرم مالزی برای تحصيل گفته بوديد دزدی زياد شده از امنيت برام بگيد يعنی نرم؟ يعنی از ايران بدتره؟

هادی

دوست دارم بيشتر با شما آشنا شم -در وبلاگ ديگتون پيغام گذاشتم بخونيد و جواب بديد ممنون می شم...

ندا

سلام دوستان خواهش می کنم حتما پست آخر رونوشت برابر اصل رو بخونید. ممنونم. خوب باشید.

خبرنامه مالزی

آقا کم پيدا شديد ؟!

ف. نامی

با سلام. وب سایت رسمی فرزاد نامی و فرهاد نامی منتظر قدم مبارکتان است. www.fnami.org در ضمن اگر مایل به تبادل لینک بودید حتما اطلاع دهید. ف. نامی

فرشته

سلام هم‌شهری عید ولی نعمتمون رو به شما تبریک می گم التماس دعا