آیات 100 و 101 سوره توبه

برای اوضاع کشور و جریانات اخیر دو بار متمسک به قرآن شدم. زیرا قرآن آرامش دهنده است  هر دو بار این آیات آمد به نظرم خودم خیلی مصداق داشت برای همین اینجا قرار می دهم تفسیر آن با مفسرین:

 

السّابِقُونَ الأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهاجِرینَ وَ الأَنْصارِ وَ الَّذینَاتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسان رَضِیَ اللّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ وَ أَعَدَّلَهُمْ جَنّات تَجْری تَحْتَهَا الأَنْهارُ خالِدینَ فیها أَبَداً ذالِکَ الْفَوْزُالْعَظیمُ(100)

 

پیشگامان نخستین از مهاجرین و انصار، و کسانى که به نیکى از آنها پیروى کردند، خداوند از آنها خشنود گشت، و آنها (نیز) از او خشنود شدند; و باغهاى بهشتى براى آنان آماده ساخته، که نهرها از پاى درختانش جارى است; جاودانه در آن خواهند ماند; و این است رستگارى و پیروزى بزرگ!

 

وَ مِمَّنْحَوْلَکُمْ مِنَ الأَعْرابِ مُنافِقُونَ وَ مِنْ أَهْلِ الْمَدینَةِ مَرَدُوا عَلَىالنِّفاقِ لاتَعْلَمُهُمْ نَحْنُ نَعْلَمُهُمْ سَنُعَذِّبُهُمْ مَرَّتَیْنِ ثُمَّیُرَدُّونَ إِلى عَذاب عَظیم(101)

 

و از (میان) اعرابِ بادیه نشین که اطراف شما هستند، جمعى منافقند; و از اهل مدینه (نیز)،گروهى سخت به نفاق پاى بندند. تو آنها را نمى شناسى، ولى ما آنها را مى شناسیم. بزودى آنها را دو بار مجازات مى کنیم (:مجازاتى در زمان حیات، ومجازاتى به هنگام مرگ); سپس به سوى مجازات بزرگى (در قیامت) فرستاده مى شوند

/ 3 نظر / 5 بازدید
خاطرات يك ديوانه در غربت

یعنی چی دکتر .. ما نفهمیدیم لطفا بیشتر توضیح بدید.. کیا منافقند .. به کیا مجازات میدن .. کیا می رن بهشت .. کیا رو خدا سنگشون میکنه...

قیطاسی استاد انرژی درمانی

http://images.blogfa.com

مهدی

سلام آقا سید.خیلی ماهرانه این دو آیه را با هم آوردید. آیه دوم آیه اول را زیر سوال برد.یعنی همه انصار و مهاجر رستگار نیستند. من هم پسندیدم.