مرحوم پدر

 

چندی بود مایل بودم چند کلمه برای مرحوم پدر بنویسم اما تردید جدی داشتم اما نمی دانم چه شد که تصمیم گرفتم تا این چند خط را بنویسم به هرحال شاید ....

مرحوم پدر آنچه  از شناسنامه بر می آمد متولد 1322 مشهد بود. با اینکه تنها فرزند ذکور خانواده بود اما کودکی را با کار کردند گذرانده بود . اولین دروس را پیش پدر بزگوارشان آیت الله سید حسن محدث گذارنند. ایت الله سید حسن محدث از علمای عصر خویش بودند و کسانی که آن زمانها؛ ایشان را درک کرده بودند به من مکرر می گفتند که ایشان هم تراز آیت الله میلانی بودند ولی بدلیل تواضع بیش از حد,   گمنام ماندند. سایر اساتیدی که مرحوم پدر برایم نقل کردند از جمله آیت الله صالحی، شهید هاشمی نژاد، مرحوم آیت الله مشکینی و همجنین دروس خارج فقه واصول آیت الله العظمی میلانی بود. مرحوم پدر از اکثر مراجع اجازه امور حسبیه را داشتند . سالها  در مشهد و سایر شهرها منبر می رفتند و مردم زیادی از این منبرها خاطراتی دارند که هنوز برای ما نقل می کنند. مرحوم پدر سالها در روستای سنگان در اطراف تهران منبر می رفتند بعد از گذشت سالها من به اتفاق ایشان به ان روستا رفتیم تا وارد شدیم مردم روستا چنان خوشحال شدند و استقبالی کردند که برایم خیلی جالب بود یادم میآید ازصدای مرحوم پدر که با مردم احوال پرسی می کردند پیرزنی از منزلش بیرون آمد و سئوال کرد حاج آقای محدث آمده؟

ایشان در کارهای خیر و عام المنفعه همیشه پیش قدم بودند .ساخت چندین مسجد و درمانگاه و حتی ساخت جاده. خود اول وارد کار می شد خیلی از جاها من  شاهد بودم که در ساخت مسجد ایشان مانند یک کارگر بنایی فرغون بدست می گرفت و مصالح راجابجا می کردند و یا در درمانگاههای که خود ساخته بودند خیلی از کارها را خودشان می کردند حتی نسخه پیچی در داروخانه.

با اینکه وجوهات زیادی در اختیارشان بود اما هیچگاه از آنها استفاده نمی کردند حتی هیج گاه هم شهریه طلاب را نگرفته بودند و یکبار که ایت الله میلانی به ایشان فرموده بودند این شهریه پول امام زمان است بگیرید پاسخ داده بودن پول امام حسین(ع)  مرا کفایت است اگر لازم داشتم چشم.

در زمانهای که مشغول به تحصیل بودند راهنمای حج و عمره  را بصورت ابتکاری تهیه کرده بودند  که بصورت دایره ی وضعیت اعمال حج را نشان می داد که متاسفانه از آن هیچ نسخه ای ما نداریم. در سال 1353 کتاب کوچکی در اوصاف نفیسه خاتون نواده امام حسن مجتبی(ع) نوشتند که در معرفی این بانو گرامی نقش موثری داشتند و باعث شد در آن سالها خیلی ها نام نفیسه را برای دخترشان انتخاب کردند. از این کتاب ها ما دراختیار نداریم ولی در بعضی از کتابخانه ها وجود دارد. کتابچه ای هم در باب وصیت تنظیم کرده بودند.

 علاقه زیادی به مردم فقیر داشت بصورتی که در ان مناطق زندگی می کرد  با آنها رفیق بود و همیشه دوست داشت درکارهایی که به ایشان مراجعه میشدحتما کاری انجام دهد.  یادم  می آید کلاس چهارم ابتدایی بودم خانواده ای در نزدیکی منزل ما زندگی می کرد که ایشان هرماه خرج این خانواده را به من  می داد که برای آنها ببرم و هرماه تاکید می کرد اول دست پدر خانواده را ببوسم بعد پاکت را به ایشان بدهم.. در خانه همیشه به روی همه باز بود وقت نداشت .گاهی اوقات بعضی ها رعایت نمی کردند و در سر ظهر که موقع استراحت بود در را می کوبیدند و من به مرحوم پدر اعتراض می کردم که به اینها یاد بدهید بی موقعه مزاحم نشوند و ایشان در جواب می فرمودند: مردم اگرمشکل نداشتند که نمی امدند. او خود را وقف مردم کرده بود. آنقدر با مردم صمیمی بود که خیلی ها ایشان را با اسم کوچک صدا می کردند "حاج محمد آقا".

اگر کاری را حرام و حتی مکروه میدانست انجام نمی داد با اینکه اگربه ظاهر غیر منطقی جلوه می کرد.پولی که از منبر می گرفت هیچگاه نمی شمرد و نمی خواست بداند که برای منبر کی چقدر داده است با اینکه تنها منبع درامد شان همان بود.

روزهای آخر عمر حال خوبی نداشتند و چندین نوبت به کما رفته بودند .بحث رفتن به کربلا پیش امد ایشان تا شنیدند که این امکان وجود دارد لحظه ای درنگ نکردند و با اینکه نیاز به سرم و اکسیژن داشتند  از مشهد با ماشین عازم کربلا شدند در حالی که سرم به ایشان وصل بود و کپسول اکسیژن در کنارشان.

 از  کربلا که برگشتند حالات خوشی داشتند که شاید نقل آنها برای خیلی ها غیر قابل قبول باشد و لذا من هم از آن لحظه ها چیزی نمی توانم بیان نمایم.

بهرجهت ایشان در 30 دی ماه 1378 به رحمت خدا رفتند و با تشییع با شکوهی که انجام گرفت در بهشت رضا(کنار مزار ایت الله میرزا جواد اقا تهرانی)  به خاک سپرده شدند و هنوز که هنوز است هروقت سر قبر ایشان می روم انسانهای زیادی را می بینم که بر سر مزار ایشان در حال فاتحه خوانی هستند بدون اینکه من انها را بشناسم و یا آنها مرا بشناسند.................

 حجت السلام و المسلمین حاج سید محمد محدث حسینی

حجت السلام والمسلمین سید محمد محدث حسینی

 

/ 3 نظر / 71 بازدید
ناشناس

ساید منو نشناسید ولی من افتخار مکنم که هر پنجشنبه برا سرورم آقا سید محمد یاسین میخونم

سلام داستان دامغان روکه براتون تعریف کردم بنویسید ازنفراولی که یاداشت گذاشته هم تشکر میکنم اگر امکان داره خودتونو معرفی بفرمایید.

ذکرخاطر:درسالهای آخرعمرپدرروزی ایشان به منزل ما آمدندوباخودروی پیکان ایشان به تهران رفتیم دربرگشت من رانندگی میکردم پلیس راه شاهرود پرسید ازکجا می آیید من جواب دادم ازدامغان وبراه ادامه دادم به محض رد شدن ازپلیس راایشان گفتند چرا راستش رانگفتی که ماازتهران راه افتادیم زیرامنظور پلیس مبدا ما بود. بله ایشان حتی به این نوع گفتارهم ایراد داشتند. روح شان شاد.