مردكا Merdeka

31 ماه اگوست در مالزی روز ملی این کشور ویا بقول مالزیها مردکا است .در این روز -49 سال پیش – مالزی  جز کشور های مستقل  و از استعمار انگلستان خارج شده است . هرساله مالزی این روز را بسیار جالب گرامی می دارد که شاید با ابران قابل مقایسه نباشد. در شب مردکا مراسم بسیار زیبایی در میدان مردکا برگزار می کنند که خیلی با شور و هیجان است . مردمی که شرکت می کنند چنان با شادی در این مراسم ندای مردکا سر می دهند که قابل وصف نیست .اگر هنوز نرفتید حتما در سال بعد شرکت کنید مراسم جالبی است. در روز مردکا مراسم رو÷ ه دارند که البته فقط واحد های نظامی نیستند بلکه تمامی وزارت خانه ها و شرکت های خصوصی و دولتی در آن شرکت می کنند.

در این ایام تمامی مغاره ها پرچم مالزی را در سر مغازه نصب می کنند سال گذشته  به  صاحب  مغازه  ای گفتم چه کار جالبی می کنید که این گونه این روز را پاس می دارید ولی جوابی که داد برایم خیلی عجیب بود گفت " نصب این پرچم ها در این ایام یک اجبار است و گشت پلیس –خصوصا پلیس مخفی – تمامی معازه ها را چک می کنند و اگر معازه ای نداشته باشد علاوه بر جریمه نقدی برای کسب و کارش نیز مشکل ایجاد می کنند" با اینکه می دانستم در اینجا دیکتاتوری حاکم است اما نمی دانستم جکومت در این نوع کارها هم این گونه دخالت می کنند.

merdeka.jpg

/ 4 نظر / 4 بازدید
رضا

منظورت از اینکه اینجا دیکتاتوری حاک هست یعنی چه؟ برام جای سواله که همیشه به صورت منفی به موضوعات نگاه می کنی.جوری تداعی میشه که انگار به اجبار برای درس خوندن اومدی مالزی.

مژده

با سلام اطلاعاتي درباره وضعيت پوشش و حجاب خانم ها در مالزي ميخواستم . با تشكر

رضا

سلا م اقا امسال شديد مفصل بود اين جشن مفصل تر از سال قبل مخلصيم

من(جواب سوال شما)

در مالزی آزادی پوشش تا حد زیادی وجود داره. ممکنه شما در خیابانهای شهرها نیمه لختی رو مشاهده کنید که به راحتی در حرکتن و یا در مقابل خانمهایی رو ببینیند که حجاب کامل اسلامی دارن . بنابراین در مجموع تقریبا محدودیتی از این نظر برای خانمها وجود نداره. اما اکثر زنان مالزی پوشش کامل دارند. البته اين را بگم در محيط دانشگاه خانمها وآقايان دارای محدوديت های از نظر پوشش هستند