چگونگی شیعه شدن شیعیان مالزی

جمعیت شیعیان در مالزی دقیقن معلوم نیست اما بر آوردها نشان می دهد ده ها هزار نفرشیعه  در مالزی  زندگی می کنند.تا زمان مهاتیر محمد شیعه در مالزی مذهب غیر قانونی بود و با شیعیان برخورد بسیار بدی می شد. کسانی که اقدام به مراسم شیعه می کردند به زندان های طولانی محکوم می شدند.جالب این بود که برخورد مالزی با یک مذهب (شیعه) هرسال در گزارش حقوق بشر وزرات خارجه امریکا (نه ایران) مورد اعتراض امریکا قرار می گرفت و همه ساله دولت مالزی با دولت امریکا در این مورد چالش داشتند. بعد از مهاتیر هرچند شیعه به عنوان مذهب همچنان ممنوع است اما فشار کمتر شده است و شیعیان مالزی مراسم های خود را برگزار می کنند. جهت ولادت امام زمان (عج)امسال (1389) مراسم بسیار با شکوهی در کولالامپور گرفتند که حدود 2000 نفرددر آن شرکت داشتند. دراین مراسم حضرت آیه الله حاج شیخ جواد مروی که روابطی بسیار خوبی با شیعیان خارج از ایران دارند- سخنرانی نمودند . در ملاقاتی که  با ایشان  داشتم بیان داشتند : در این مراسم   توسط خود شیعیان دعوت شده بودم  و در آن هیچ ایرانی حضور نداشت بجز یک نفر که همسر مالایی داشت-. شیعیان مالزی افراد بسیار با نفوذی هستند و اکثرا تجار موفق .

چگونگی شیعه شدن این افراد نیز بسیار جالب توجه است. رهبران کنونی  شیعیان مالزی چگونگی شیعه شدن را این چنین تعریف می کنند: در سال های دهه  60  و70میلادی  پیرمردی در مالزی زندگی می کرد که مغازه دارویی گیاهی داشت. این پیرمرد مهربان درمغازه خویش جوانان آن روز را دعوت می کرد به صرف چای و دم کرده های گیاهی و ضمن صحبت های خویش از ائمه اطهار می گفت و یادادشتهای کوچکی نیز تهیه می نمود که در آن از مذهب شیعه مطلب مختصری با قلم خویش نوشته بود . این پیرمرد آنقدر مهربان بود که در دلها نفوذ کرده بود و کم کم جوانان مرید او شدند و به مذهب شیعه رو آوردند. آری مهربانی و عطوفت از ارکان اسلام است بصورتی که پیامبر ما نبی رحمت لقب گرفته است و خداوند متعال در قرآن کریم خطاب به پیامبر عامل موفقیت او را مهربانی و عطوفت بیان می کند. آری آن پیرمرد مهربان درمالزی نیز با تاسی از پیامبر به نوعی موسس شیعه در آنجا شد . لذا کسانی که بوی از عطوفت و مهربانی در وجود آنها نیست چگونه مسلمانی هستند من نمی دانم.

/ 2 نظر / 15 بازدید
علیرضا

من که تصور میکنم شیعه های مالزی همون کارگرهای پاکستانی و افعانی ساکن در مالزی باشند. یعنی بیشتر از اینها شیعه ندیدم

ali

سلام. من هم با همین عطوفت که گفتید تا به حال ده ها مسلمان را آتییست یا بی خدا کرده ام و از شر آن چه از دیدگاهم خرافه ی محض است رهانده ام.