اقتصاد سياسي جمهوري اسلامي

اخيرا كتاب اقتصاد سياسي جمهوري اسلامي را خواندم اين كتاب گفتگوي است كه آقاي  بهمن احمدي امويي با آقايان عزت الله سحابي؛ محسن نوربخش، مسعود روغني زنجاني، مسعود نيلي و محمد علي نجفي  انجام داده است. اينها كساني بودند كه بعد از انقلاب در سمت هاي  تصميم گيري هاي اقتصادي كشور بوده اند. در مقدمه كتاب آماده است:

" اين كتاب؛ داستان چگونگي تكنوكرات شدن افرادي است كه بدون كوچكترين تجربه اجرايي و مديريتي؛ اداره امور كشور را پس از يك انقلاب پر تلاطم در دست گرفتند. افرادي كه به گفته محمد علي نجفي؛ يكي از وزاري حاضر در چندين وزارت خانه؛ در ابتداي انقلاب حتي نام " گارتابل و پاراف كردن" را هنوز نشنيده بودند و نمي دانستند چه بايد بكنند. تصميم گيران سياسي- اقتصادي اي كه هر گونه برنامه ريزي اقتصادي؛ اجتماعي و فرهنگي را دخالت در كار خداوند ودر نتيجه خلاف شرع مي دانستند و نيروهاي كه به طور فطري اقتصاد غرب و شرق را قبول نداشتند و مي خواستند؛ اقتصاد اسلامي را جايگزين آن كنند. اقتصادي كه مبنا و اصول آن هنوز برايشان نا شناخته بود و جز در يكي از دو كتاب آن هم به صورت كلي ؛ چيز ديگري در باره آن نمي دانستند.

/ 5 نظر / 7 بازدید
طاهره

سلام.نظري راجع به اين پست شما ندارم. اگر مايل بوديد به وبلاگ بنده هم سري بزنيد. خوشحال ميشم.

سینا

جالب بود بسی زیاد ... واقعا تاسفم میخورم ... ای کاش در ایران اگر مدیریت منابع انسانی وجود داشت تا کار ما به اینجا نمیرسید ... ا

ندا

سلام ممنون که سراغم رو می گيرين و ببخشيد که دير جواب می دم.مهمان داشتم و سرم با اونا گرم بود. بالاخره هم یک کمی! آپ کردم!!! موفق باشید و خوشحال.

ندا

سلام من بالاخره يه کوچولو وبلاگم رو به روز کردم!!! ممنون از کمکت و منتظر تماست هستم. خوش باشی.

مثلا احتمالا قرار است بعد از انقلاب مقامات اقتصادی رژیم سابق را سر کار گذاشت یا از خارج اقتصاددان وارد کرد تا نظرات انقلابیون را اجرا کنند؟!! از تحلیل های عامیانه از سوی درس خوانده ها که واژه عوام زدگی نخبگان را در باره آن باید بکار برد، نگرانم. مگر بعد از انقلاب فرانسه یا انقلاب استقلال آمریکا از خارج اقتصاددان وارد کردند؟ مگر جورج واشنگتن قبل از استقلال آمریکا چه کاره بود؟