شیراز(1)

شیراز : بلاخره به شیراز رسیدیم  شهری که بوی حافظ و سعدی می دهد و حافظ در وصف آن سروده است" خوشا شیراز و وصف بی شمار است  خدایا نگهدار از زوالش . شیراز شهری با هوای مطبوع که در تمام خیابانهای آن عطر بهار نارنج به مشام می رسد شهری که فکر می کنم بی خود نبوده است که شاعران زیادی از آنجا بوده ا ند. مکانهای که ما در این شهر بازدید کردیم به شرح زیر است

شاه چراغ: روز اول به زیارت شاه چراغ رفتیم شاه چراغ برادر بزرگتر  امام رضا (ع) است  که مشهور است  بعد از شهادت امام کاظم (ع) برای بیعت مردم پیش ایشان می رود و ایشان می فرمایند برادرم علی امام است . شاه چراغ در سفری که به قصد دیدن برادر عازم خراسان بوده است  در شیراز حاکم فارس ایشان را به شهادت می رساند. در حرم شاه چراغ مقبره برادر دیگر امام رضا(ع ) به سید محمد و شهید دستغیب نیز وجود دارد  ایام عید حرم بسیار شلوغ بود و ترافیک اطراف حرم هم بسیار سنگین اما بهرجهت نظم حاکم بود. 

حافظیه: حافظیه باغی است حافظ در آن دفن است و هرکسی که به شیراز می رود حتما سری به حافظیه می زند و فاتحه و اگر اهل ذوق باشد تفالی نیز همراه می کنند. لذا حافظیه در ایام عید خیلی شلوغ بود.باغ جهان نما: این باغ در نزدیک حافظیه قرار دارد که یک عمارت در وسط آن قرار دارد که آنهم در حال تعمیر است بقیه آن هم بیشتر چمن است رفتن به آنجا فکر کنم بیشتر وقت تلف کردن باشد.

سعدیه : سعدیه محل دفن سعدی است که در حاشیه شهر شیراز قرار دارد و زیبای خاصی دارد که از حافظیه بهتر نشان می دهد . در کنار مقبره سعدی اشعار  و حکایتهای از سعدی با کاشی کاری نوشته شده است که به زیبایی مکان کمک زیادی کرده است . در محل سعدیه چشمه آبی وجود دارد که در ان چندین ماهی نیز وجود دارد و من هنوز نفهمیدم چه سری است که مردم در آب این چشمه پول ( سکه) می اندازند.

بیمارستان نمازی : از شب دوم فرزند ما دچار مسمومیت شد و مجبور شدیم به بیمارستان نمازی برویم این بیمارستان که واقف آن محمد نمازی است از معروفترین بیمارستانهای های کشور است  و همچنین سیاسی ترین بیمارستان کشور هم محسوب می شود و معمولا رئیس آن پس از مدتی وزیر می شده است مثل دکتر معین دکتر فرهادی و دکتر لنکرانی(وزیر فعلی بهداشت) . چه کار خوبی شیرازی ها کرده اند که علاوه براینکه نام بیمارستان را تغییر نداه اند تندیس واقف آن را هم در بیمارستان نصب نموده اند .

بازار وکیل: بازار وکیل معرف ترین بازار شیراز است که در کنار مسجد جامع وکیل واقع شده است. این بنا به شکل صلیب است تاریخ بنا آن به سال هجری قدیمی هجری قمری 1180 بر می گردد. در این بازار بیشتر پارچه فروشی وجود دارد که آنهم اکثرا کیپور می فروشند. 

سرای مشیر: در انتهای بازار وکیل قرار دارد که در سر در آن نوشته است توسط میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک احداث شده است از بناهای دوره قاجاریه می باشد. برای خرید صنایع دستی از شیراز معمولا به این بازار مراجعه می کنند.

ارگ کریمخانی: این قلعه که در مرکز شیراز واقع شده است مقر حکومت کریمخان زند بوده و مدتی هم به عنوان زندان از آن استفاده می شده است. دارای چهار برج بلند در کوشه آن است که یکی از برجها به شکل زیبایی نشست کرده که آدمی را ناخوآگاه به یاد برج پیزا در ایتالیا می اندازد . پنجره های زیبا کاشی کاریهای زبیا و گچ کاری جالب به شکوه این بنا کمک شایانی نموده است . در قسمتی از آن نمایشگاه عکسهای قدیمی قرار دارد که خیلی جالب توجه است. مجسمه کریم خان و دربارش نیز از قسمت های دیدنی آن می باشد.   

/ 5 نظر / 5 بازدید
OMID

سلام دوست عزیز ما یه سایت راه اندازی کردیم که جمع وبلاگ نویس ها توش جمع است ما به کمک شما عزیز احتیاج داریم خواستم اگر افتخار می دید به این سایت سر بزنید و همین فعالیتی را که اینجا انجام می دهید به طور حرفه ای تر و بهتر در این سایت انجام بدید امیدواریم این سایت رضایت شما را جلب نماید منتظر حضور سبز و فعال شما در سایت انرژی هستیم www.enerzhi.com با تشکر

مریم

سلام مدمشم دلاشون همیشه بهاریه.

فرزندان داریوش بزرگ

ای ایران ای مرز پر گهر ای خاكت سرچشمه هنر........................... با سلام به همه هموطنان عزیز و کسانی که همیشه و در همه جا از کشور ایران دفاع میکنند. اگر دوستار بحث های اقتصادی و سیاسی و .....هستید،اگر در فکر ادامه تحصیل در کشور هند و مالزی و...هستید و از معایب وسختی های آن بی خبر هستید،اگر سوال سیاسی و مدیریتی و اقتصادی دارید -------------این بهترین وبلاگ برای شماست که بتوانید نظرات خود را به دیگران برسانید