ميوه جات مالزي

به نظر من يكي از خوبيهاي مالزي ميوه هاي آن است؛ ميوه هاي كه فقط در مناطق حاره اي مثل مالزي يافت مي شود که ايرانيها نه آنها را ديده اند نه حتي اسم آنها را شنيده اند. من در اينجا به بعضي از آنها اشاره مي كنم:

رامبوتان: رامبوتان كه در زبان مالايي به معني ميوه مودار است؛ ميوه اي است كه پوشيده از  زائده هاي مو شكل است كه در نوع قرمز وزرد وجود دارد. وقتي پوست نرم آنرا آن بكنيد داخل آن ميوه پر آب  و شيريني وجود دارد. 

rambotan.jpg

منگيز: ميو هاي شبيه بادمجان دلمه اي اما در اندازه كوچكتر. پوست آن هم به رنگ بادمجان است وكمي سفت. وقتي پوست آنرا باز كنيد داخل آن لطيف ترين ميوه دنيا را مي توانيد مشاهده كنيد كه شيرين  و آبدار و بسيار لذيذ  است. موقع خريد آن دقت كنيد كه خراب نباشد . وقتي مي خواهيد بخريد پوست آنرا كمي با انگشت فشار دهيد اگر نرم بود سالم است ولي اگر سفت بود و اثر انگشت شما در آن معلوم نشد داخل آن خراب شده است

250px-Mangosteen.jpeg

منگو: منگو همان انبه خودمان است كه در ايران هم پيدا مي شود . در دو نوع زرد و سبز وجود دارد كه منگو هندي بسيار لذيذ است.

180px-

پاپايا: شنيده ام در ايران به آن خربزه درختي مي گويند ودر سمت جنوب كشور هم پيدا ميشود. ميوهاي است شبيه خربزه كه رنگ آن نارنجي پر رنگ است . با اينكه شيرين است اما اولش كمي با ذايقه ما ايرانيها سازگار نيست .اما اگر بخوريد كم كم به طعم آن عادت مي كنيد.ميوه اي است مقوي و سرشار از ويتامين  بصورتي اگر شما فقط  از آن تغذيه كنيد تقريبا تمام مواد مورد نياز بد نتان تامين مي شود . دانشجوي بود كه هرشب فقط پاپايا ميخورد. من از چند نفر از پزشكان مالزي شنيدم كه مي گفتند تا مي توانيد پاپايا بخوريد . البته براي راحتي مزاج هم خوب است  كساني كه به اين مشكل دچار هستند بهترين درمان است.

86px-

دوكانگ : اين ميوه انواع مختلف دراد و شكل ليمو است روي آن پوستي قرار دارد كه در بعضي انواع نازك ود بعضي انواع ضخيم تر است. طعم خاصي دارد كمي شيرين وترش است و بعضي ذائقه ها هم آنر انمي پسندند اما حتما امتحان كنيد.

4i49gt4.jpg

جك فوروت: ميوهاي است درختي كه وزن هر دانه آن به حدود 20 كيلو هم مي رسد اما مانند سيب در بالاي درخت آويزان است و با آن وزن زياد روي درخت مي مانند تا برداشت شود.  روي ان پوست سختي قرار دارد كه وقتي باز شود ميوه اي نارنجي قرار دارد .بعضي انرا خام استفاده مي كنند و بعضي هم آنرا در روغن تف مي دهند. من خودم نتوانستم با طعم آن كنار بياييم.

180px-Jackfruit1.JPG

دراگون: ميوه درخت كاكتوس است كه  به آن ميوه اژدها هم گفته مي شود . پوست آن ازنوع نرم  وفلس فلس است كه رنگ آن قرمز است داخل آن ميوه اي است به رنگ قرمز و يا سفيد كه در داخل آن دانه هاي ريزي هم وجود دارد.  نوع قرمز آن بهتر است . طعم آن به نظر من چيزي شبيه کیوی است. شربت  آن هم وجود دارد.

2l9lkhs.jpg

لايچي: ميوه اي است شبيه همان رامبوتان اما بدون مو هاي روي پوست. ميوه اي است بسيار آبدار و شيرين كه آبميوه آن هم در ماازي بسيار يافت مي شود.

 180px-Lychee_600.jpg

 دورييان: در مورد اين ميوه بايد يك پست جدا بنويسم.

 

/ 5 نظر / 12 بازدید
زعیم

خيلی خيلی جالب و جذاب بود.مرسی !

مهدی

سلام دستتون درد نکنه! من که اسم اکثر اينها رو بلد نبودم! اتفاقا خيلی هم خوب شد. چون ميخوام يه کم از هز کدوم بخرم و با خودم بيارم ايران.

سام

سلام دوست خوب من اول از همه بخاطر وبلاگ عاليت بهت تبريک ميگم و در ادامه دو سوال برای من ژيش امده که ممنون ميشم اگر که لطف کنی و بهم جواب بدی اول اينکه من هر چی تو اينترنت گشتم هيچ جا نديدم که حرفی از رشته روانشناسی بالينی (کلينيکال) در مقطع فوق ليسانس در مالزی و اينکه کدام دانشگاه در مالزی اين رشته را دارد و سوال دومم هم بر ميگرده به دوره زبان که بايد قبل از دانشگاه گذروند ميخواستم بدون شهريه اين دوره زبان که در پايان اون مدرک آی اس ميدند در مالزی چقدر است با تشکر از لطف شما خيلی ممنون ميشم اگر که به اين دو سوالم پاسخ بديد موفق و سلامت باشيد

روح اله

دراگون خیلی هوس انگیز بود. منگیز هم جالب بود: بادمجان ۲۰۶! لذیذترینِ دنیا، به قولِ قابوسنامه، آن است که سفر کنی و نادیده بینی و ناشنیده شنوی و ناخورده خوری.