سفر به عراق (10) مشاهده شریفه کربلا

خیمه گاه

خیمه گاه:  کمی بالاتر از تله زینبیه از داخل بازار رد شوید به خیمه گاه می رسید .  در آنجا هم گنبد و بارگاهی ساخته اند .  دو گنبد در محل خمیه امام حسین (ع) و حضرت عباس ساخته شده است. اما داخل خیمه گاه، محل خیمه ای حضرت سجاد و حضرت قاسم هم وجود دارد.

کف العباس

کف العباس:  در نزدیکی حرم و حضرت عباس و بیرون از محل حرم و در ورودی دو کوچه بازار مانند  محل قطع شدن دست های حضرتش قرار دارد که در آنجا ها نماد ی  درست نموده اند و زایرین آنجا را هم زیارت می کنند.

مقام امام زمان

مقام امام زمان (عج) و اما م صادق(ع)  : از سمت راست حرم امام حسین (وقتی به سمت قبله می ایستید) خیابانی وجود دارد به سمت مقام امام زمان(عج) نهر فرات و مقام امام صادق(ع) می رود . حدود یک کیلومتری بروید در کنار نهر فرات مکان وجود دارد گفته می شود مقام امام زمان است یعنی وقتی امام زمان به زیارت  جدشان امام حسین(ع)  تشریف می آورند از این محل می باشد. بهر حال هنوز برای من این مقامات توجیه نشده است. وقتی از نهر فرات عبور می کنی و از میان بازار مانندی عبور می کنید به مقام امام صادق (ع) می رسید . گفته می شود باغی بوده است امام صادق(ع) وقتی به زیارت امام حسین(ع) می آمدند در این باغ سکونت داشته اند. البته ساختمان اصلی در زمان صدام خراب شده است و الان ساختمانی خیلی ابندایی دارد که با ایرانیت پوشیده شده است.

نهر فرات

نهر فرات: نهری که گفته می شود نهر فرات در واقع رودخانه اصلی فرات نیست . رودخانه فرات رودخانه بسیار بزرگی است که در بعضی از قسمت ها عرض آن به یک کیلومتر هم می رسد. اما این نهر یکی از شاخه های خیلی کوچک آن است، در حد و اندازه یک کانل کوچک ، اکنون بتنی و عرض آن نیز حدود 50 متر است. به هرحال این همان نهری است که در حادثه کربلا به روی امام حسین(ع)  و یارانش بسته شده است. نکنه مهم این است آب این نهر الان آلوده است و نباید اصلا از آن استفاده نمود.

/ 0 نظر / 32 بازدید