سفر به عمره(4) مدینه شلوغ اما آرام

امسال و در این ایام که ما در مدینه  (و البته مکه)بودیم تعداد زائرین بسیار زیاد بود و حرمین بسیار شلوغ .حتی از آن سالی که من حج رفته بودم نیز مدینه شلوغ تر بود .بیشتر زائرین از آنچه به چشم می امد مربوط به کشورهای ترکیه اندونزی مالزی و مصر بودند. وتعداد ایرانیها در تمام طول مدت عمره تقریبا عد ثابتی است زیرا ایران از حداکثر ظرفیت خود در ایام عمره استفاده می کنند و بستگی به ایام مثل نوروز ندارد. به نظر من اینکه تعداد زائرین سایر کشور این قدر زیاد شده بود دو دلیل می تواند داشته باشد. اول: درامد سرانه کشورهای اسلامی مثل ترکیه و مالزی در سالهای اخیر افزایش یافته است و هزینه نسبی سفر نیز کاهش پیدا نموده است شاید این مقایسه که هزینه سفر به عمره تقریبا معادل یک گوشی جدید است نشان میدهد که هزینه نسبی سفر کاهش پیدا نموده است.دوم: هوای بسیار عالی این فصل سال باعث می شود تعداد متقاضیان سفره عمره در این ایام بیشتر از ماههای گرم سال باشد.

امسال زائرین ترکیه از امکانات بسیار خوبی برخوردار بودند مثل هتل و سرویس های رفت و آمد به حرم و.... از فرد مطلعی سوال کردم ترکها خیلی وضع شان خوب شده ؟گفتند از مسولین سازمان حج وزیارات ایران رفتند به ترکیه و این کار ها را برای آنها انجام می دهند.

در شهر مدینه خصوصا اطراف حرم خیابان ها خلوت است معمول جای پارک برای ماشین ها فراهم است . ضمن اینکه در مدینه شما کمتر تابلو های توقف ممنوع و یا حمل با جرثقیل می ببنید و حتی پلیس راهنمایی رانندگی در حال جریمه نوشتن من اصلا ندیدم. اما خیابان اصلی کنار هتل ما در شب جمعه و شب شنبه دارای ترافیک زیادی بود که علت آن را نمی دانم.

/ 0 نظر / 32 بازدید