معنای عاشورا و تاسوعا (1)

معنای عاشورا و تاسوعا ؟   چرا روز شهادت امام حسین (ع)  و یاران اش را عاشورا گفته اند؟ اکثر قریب به اتفاق اهل لغت این تصور را داشته اند که چون عشر وعاشر از یک ریشه اند و واقعه کربلا هم در دهم ماه محرم اتفاق افتاده است پس عاشورا یعنی دهم محرم. و بر همین قیاس تاسوعا را تیز که با تسع و تاسع شباهت ظاهری دارند را روز نهم ماه محرم گفته اند . اما این معنای به دلایل زیر اشتباه است:

1-    آیا واژه عاشورا را برای دهم  ماه ها   دیگر نیز بکار می رود مثلا آیا شنیده  شده است که کسی به دهم ماه رجب هم عاشورا گفته باشد؟ یا این مفهوم مختص دهم ماه محرم است؟

2-    آیا اگر امام حسین فعل مثل در یازدهم محرم شهید می شد آنگاه  تاسوعا با عاشورا عوض می شد و عاشورا وا‍‍ژه دیگری داشت.

3-    آیا اعراب قبل از این واقعه به دهم محرم عاشورا و نهم محرم تاسوعا گفته می شده است.  در هیچ منبعی حداقل در مورد تاسوعا  چنین چیزی وجود ندارد.

در ریاضی اعداد قاعده خود را دارند و هر قاعده ای که بر شمارش اعداد حکم کند بر سلسله اعداد هم حاکم خواهد بود. اعداد بر خلاف کلمات استثنا پذیر نیستند بطور مثال در کلام عرب اعداد این گونه شمارش می شوند: اول –ثانی- ثالث- رابع ...... و یا اولا –ثانیا- ثالثا- رابعا و... چنان چه  تاسوعا و عاشورا در زمره اعداد باشند باید قاعده پذیر باشند. یعنی باید بتوان بقیه اعداد را هم به همان سیاق تلفظ نمود مثل تاسوعا –عاشورا – ثامونا – سابوعا- . اما  می بینیم که بقیه اعداد از این قاعده پیروی نمی کنند. 

انشاالله در پست بعدی معنای عاشورا که متفاوت از این نظرات است را معرفی خواهم نمود.

 اقتباس از کتاب از عاشورا تا اربعین

/ 3 نظر / 120 بازدید
پرسین

اتفاقا همیشه این سوال برام جالب بود... منتظر ادامه مطلب هستیم.

سحاد

عالی بود عموجون ولی از شرکت شمسا خیلی بد گفتین.............. .....................................................................................................

سارا

سلام وبلاگ جالبی داری تویه درباره نویسنده نوشتی ازهردری سخن میگویم برو درستش کن.........................[گل]