از روزگار قریب تا مرگ تدریجی یک رویا

 

سالهای پیش که دانشجو بودم هر هفته از خیابان دکتر محمد قریب (حوالی میدان انقلاب تهران) عبور می کردم بی توجه از اینکه دکتر قریب کیست و چرا این خیابان کوچک به نام اوست. سال ها گذشت تا اینکه امسال از رسانه ملی مجموعه تلویزیونی روزگار قریب- به کارگردانی کیانوش عیاری –بخش شد و من و امثال من تازه به شخصیت این پزشک حاذق  و استاد فرهیخته پی بردیم. سریال روزگار قریب با اینکه برداشتی آزاد از زندگی دکتر قریب بود –که در ابتدا هر قسمت متذکر می شد- توانست با جذب بینندگان زیادی مردم را متوجه زندگی یکی از مفاخر گمنام این سرزمین نمایید. رسانه ملی در این مجموعه یک نوآوری قابل تحسین نیز داشت که هر قسمت ابتدا با خاطره ای از نزدیکان یا شاگردان آن استاد شروع می گردید. چه خوب بود کارگردانی پیدا شود و زندگی پزشک معروف شهر مشهد- مرحوم دکتر شیخ- را هم  به تصویر بکشد.

همزمان با این سریال مجموعه مرگ تدریجی یک رویا به کارگردانی فریدون جیرانی  نیز از سیما روی آنتن می رفت . این سریال قصد داشت زندگی بخشی از روشنفکران جامعه را که به راه اشتباه  می افتند را به تصویر بکشد و به نوعی هم تقابل سنت و مدرنیسم را  بیان نمایید. برای اینکار زندگی خانم نویسنده ای را به عنوان سمبل این جریان انتخاب شده بود و می خواست به مخاطب خود این گونه القا نمایید که این نوع آدم ها چگونه زندگی و فکر  می نمایند . خانم نویسنده کاملا تحت تاثیر خواهر بزرگتر قرار دارد بصورتی که مانند یک برده از او حرف شنوی دارد با اینکه او را قبول ندارد. کارگردان برای رسیدن به این هدف چنان راه اغراق را در پیش می گیرد که شخصیت اصلی داستان بی عاطفه و در نهایت بی احساس بودن معرفی می شود. در مقابل مرگ مادر و حتی خواهر که در بالین او  و در غربت جان می دهد هیچ عکس العمل و احساسی از خود نشان نمی دهد و مانند یک جسم بی جان در مقابل حوادث داستان است. در صورتی که معمولا نویسنده گان خصوصا داستان نویسان باید خیلی هم احساسی باشند تا بتوان خلق رمان داشته باشند. این سریال را به نظر اینجانب به عنوان یک کار ضعیف می توان قلمداد نمود مخصوصا قسمت پایانی آن که بدون هیچ نتیجه گیری خاصی با فراموشی رویا پایان می پذیرد.  بطوری که کارگردان نتواسته است حداقل همین فراموشی را نیز درست به تصویر بکشد. تنها نوآوری این مجموعه را شاید بتوان در نوع فیلم برداری  و تدوین آن بیان نمود.

 این مطلب در روزنامه خراسان نیز به چاپ رسیده است

/ 2 نظر / 8 بازدید
میثم

سلام جناب محدث سری به ما بزن مطلب این سری برا شما فکر می کنم جالب باشه

زمبور

شايد هم من نماز خواندن قريب را نديده باشم. اما فضاي عمومي مجموعه غير ديني و انتخابهاي تاريخيش كاملاً گزينشي بود. درمورد دكتر شيخ هم مدتي است به فكر ساخت يك فيلم مستند هستم. اگر شما مي توانيد كمك تحقيقاتي بكنيد يا معرفي فرد يا نهادي كه از پروژه حمايت كند، در خدمتيم.