محرم و شيعيان در مالزی

براي من مراسم محرم  مخصوصا تاسوعا و عاشورا در مالزي  يكي از بهترين مراسم عزاداري امام حسين(ع) بوده است. در مالزي است كه آدم متوجه مي شود عشق به امام حسين چگونه است. در اين روزها تمامي شيعيان با هر نوع تفكري جمع مي شوند تا براي سالار شهيدان عزاداري كنند . شايد بتوان گفت تنها مراسم مذهبي است كه همه و همه شركت مي كنند. من در مالزي در روز عاشورا افرادي را مي ديدم كه از نقاط دور خودشان را براي مراسم عاشورا مي رسانند با اينكه شايد با يك نگاه سطحي فكر كني آخر او را به امام حسين چكار؟ اما او هم عاشق امام حسين است. اينكه مراسم محرم با چه شوري برگزار مي شود شايد من نتوانم وصف كنم. اما نوحه خواني و سينه زدن هاي كه ايرانيان مقيم مالزي دارند بسيار زيبااست. پاكستاني هاي مقيم مالزي هم كه در روز عاشورا به مراسم ايرانيها مي آيند چنان عاشقانه عزاداري ميكنند كه با اينكه متوجه نمي شويم چه مي گويند اما چنان سوزناك است كه همه را به گريه مي اندازند. چند روز پيش هم حاج آقا واعظ موسوي – روحاني كه يك سال در مالزي براي مراسم محرم امده بودند-  را ديدم ايشان هم مي گفت ايرانيان مالزي چه مراسم با شكوهي داشتند.

بد نيست هم در اينجا نكته را عرض كنم. همانگونه كه مي دانيد در مالزي مذهب تشيع جزء مذاهب ممنوع است و شيعه  جرم محسوب مي شود .  در سال هايي كه ماهتير محمد حكومت مي گردد به شيعيان خيلي سخت مي گرفتند و آنها را مي گرفتند و زندان مي گردند و اجازه هيچگونه مراسم مذهبي به آنها نميداند حتي در خانه هاي شان. جالب است هم بدانيد كه كشور ما هم به دلايل سياسي كاري به اين كارها ندارد ولي هر ساله وزارت خارجه آمريكا در گزارش سالانه حقوق بشر به آن اشاره مي كنند كه پيروان بعضي  مذاهب در مالزي در خصوص انجام مراسم مذهبي شان آزاد نيستند. اما از وقتي كه احمد بداويي  سركار آمده و همچنين شيعيان در لبنان و عراق مطرح شدند؛ آن سخت گيريها هم انجام نمي گيرد شيعيان- كه آمار دقيقي هم از شان نيست -  در ايالت پرليس مراسم مختصري مي گيرند و در روز عاشورا هم نذري مي دهند. من كه نتوانستم  به آنجا بروم ولي فكر مي كنم اگر كسي برود و مراسم آنها را بتواند به تصوير بكشد كار زيبا و مهمي انجام داده است.

اين ايام بر همه دوستان اهل بيت تسليت باد.

/ 6 نظر / 23 بازدید
سحر

سلام دوست عزیز، اگه میخوای چیزی شبیه تبلیغات Google اما به فارسی توی وبلاگت بگذاری و از این راه هم درآمد داشته باشی و هم سایتت یا هر چیز دیگه ای را در بقیه سایتها معرفی کنی تا بازدیدکننده هات زیاد بشن، یه سری به سایت ads.blogabzar.com بزن. کافیه وبلاگت در روز بیشتر از 10 بازذدیدکننده داشته باشه. یادت نره بعد از ورود به سیستم، کد HTML شون را توی سایتت بگذاری تا برات اعتبار تولید کنه. وگرنه بعد از چند روز اعتبارت تموم میشه و آگهی هات دیگه پخش نمیشن. اگه هم بلد نیستی این کار را بکنی میتونی قالب وبلاگت را براشون میل کنی تا خودشون برات انجام بدن - فعلا که خوب راه می آن :) فقط لطفا موقع ثبت نام، در قسمت نام معرف بنویس: sahar1986 یه سری بشون بزن و امکاناتشون را ببین. ضرر نداره :) قربانت سحر

مريم

سلام .من شخصا ميخوام از وبلاگ خوبتون تشکر کنم وبگم شما کمک خيلی بزرگی به اشخاصی مانند من که عازم مالزی هستيم می کنيد.و ميخواستم بدونم شما سوالات مربوط به تحصيل را هم جواب ميدين؟چون من خيلی سوال دارم که نميدونم از کی بپرسم. با تشکر فراوان مريم از شيراز

من پاسخ شما

با سلام .همانگونه که گفتم در مشاوره تحصيلی می توانيد ايميل بزنيد

مينا عرب خدری

سلام آقای دکتر محدث. از کامنت شما متشکرم. عکسی که فرموديد از آقای Jonny Depp بازيگر مشهوری است که در فيلم های مختلف نقش ها و چهره های جديدی به خود می گيرد که نمی توانيد او را -حتی اگر از بزرگ ترین طرفداران او باشید- بشناسيد! ( يکی از مشهورترين فيلم هاي او در اين اواخر فيلم دزدان دريای کارائيب pirates of the caribbean است.) خدا نگهدار.

محسن

سلام، ديدن اين ياداشت براي من خيلي خوشحال کننده بود. من به زودي ممکن است براي يک موقعيت شغلي به پننگ مسافرت کنم. اطلاع از شرايط مذهبي و به طور خاص جزيره ي پننگ و همين طور جامعه ي ايرانيان مذهبي مالزي برايم بسيار خوشحال کننده است. اميدوارم بتوانم از اطلاعات شما استفاده کنم.

omid

jalaeb bud