کلمه طیبه و شجره طیبه

الَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَ فَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ(24) ؤْتِی أُکُلَهَا کُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا وَ یَضْرِبُ اللهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ(25)

 آیا ندیدى چگونه خداوند «کلمه طیّبه» (و گفتار پاکیزه) را به درختپاکیزه اى تشبیه کرده که ریشه آن (در زمین) ثابت، و شاخه آن در آسمان است؟! هر زمان میوه خود را به اذن پروردگارش مى دهد. و خداوند براى مردم مثلها مى زند، شاید متذکّر شوند (و پند گیرند). 25

 مفسرین در باب کلمه طیبه و شجره طیبه بحث های مفصلی نموده اند که می توان به کتب تفسیری مرا جعه نموداما قول معروف در این است که شجره طیبه ریشه وتنه آن رسول خدا  و از آن شاخه ای روئیده که سر در آسمان دارد یعنی امام علی (ع) و اولاد او که هرکدام در زمان خود به امامت می پردازند. اما چه شد که بعد از پیامبر اکرم(ص) مردم دست از بیعت با امام علی (ع) برداشتند . چه شد با اینکه پیامبر سفارش به اهل بیت  و عترت خویش کرده بودند (من دو چیز گرانبها در میان شما قرار دادم کتاب و عترت ) آنچنان کردند که بدتر از آن امکان نداشت که شرح آن در کتاب اسرار آل محمد آمده است . به نظر من جز دنیا طلبی چیز دیگری نمی تواند باشد زیرا آنانی که بدنبال قدرت بودند دنیا طلب بودند و آنهایی هم که رضایت دادند از این می ترسیدند که در صورت مخالفت دینایشان خراب شود.

سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) بر دوستداران اهل بیت تسلیت باد

 

 

 

 

/ 0 نظر / 21 بازدید