زندگی نامه استاد محمد علی انصاری

 

استاد محمدعلی انصاریاستاد محمدعلی انصاری مفسر فرزانه قرآن کریم و شارح نوپرداز نهج البلاغه متولد سال 1343 ه . ش در مشهد مقدس است . پدر بزرگوار ایشان مرحوم حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمود انصاری «طاب ثراه» از تبار عالمان اهل تقوا و محدثان خبیر دیار خراسان بودکه اکنون چهره در نقاب خاک فرو برده است . ایشان با شوق وافر به دریافت حقایق و معارف الهی دروس حوزوی را همزمان با تحصیلات متوسطه در حوزه علمیه مشهد آغاز نمود ؛ عمده دروس ادبیات را از محضر ادیب بی بدیل استاد حجت هاشمی خراسانی استفاده کرد و در فقه و اصول از برکات دروس حضرات آیات سید حسن صالحی و سید ابراهیم حجازی طبسی «ره » بهره مند گردید و یک دوره کامل درس خارج اصول را از محضر متألّه متخلّق ، حضرت آیة الله العظمی میرزا علی آقا فلسفی «ره » استفاده نمود .
در طی این سالها ایشان تحصیلات دانشگاهی را نیز در رشته ادبیات فارسی پیگیری و در مقاطع عالی ادب فارسی فارغ التحصیل گردید ؛ البته استاد در رشته های دانشگاهی دیگری نیز به شکل رسمی و غیر رسمی مطالعات و تحقیقات قابل توجهی انجام داده است . اما نقطه عطف زندگی ایشان آشنایی با علامه بزرگوار ، فقیه معظم ، مفسر کبیر و اسوه اخلاق عملی، حضرت آیة الله آقای حاج شیخ محمد صادق سعیدی کاشمری «ره » بود که ارتباط بس تنگاتنگی بین این شاگرد و مرید و آن استاد و مراد دست داد و استاد طی سیزده سال در فقه و اصول و تفسیر و اخلاق و در رشته های دیگر علمی از محضر آن علامه فقید بهره های فراوانی نصیب برد و در نهایت چندی قبل از ارتحال غمبار آن عالم ربانی خامه ایشان بر صفحه لغزید و شاگرد خویش را با اجازاتی متفقدانه نوازش فرمود .

استاد تدریس در حوزه مشهد را از سال هزار و سیصد و شصت و یک آغاز و تاکنون تدریس صبحگاهی وی مستمراً پایدار و برقرار می باشد و در طی این سال ها شاگردان بسیاری از محضر ایشان استفاده برده و به مراحل علمی مقبولی دست یافته اند .ایشان از سال 1361 تدریس را در حوزة علمیة مشهد آغاز نمود و همة کتب متداول حوزوی را بارها تدریس نموده و شاگردان مبرزی را تربیت نمود. هم‌اکنون نیز در مشهد مقدس در مدرسة علمیة امام حسن مجتبی(ع) به تدریسِ هر روزة تفسیر قرآن و خارج فقه اشتغال دارد. او تدریس در دانشگاه ‌فردوسی‌مشهد را نیز از سال 1375 آغاز کرد و اکنون در دورة دکتری مدیریت به تدریس مشغول است. وی در طی این سال‌ها در کنار همة مشغولیت‌های علمی و اجتماعی همت اصلی خود را مصروف تفسیر قرآن کریم نمود و توفیق سه دوره بازگو کردن کامل سی جزء قرآن نصیبش شد که در قالب بیان1، بیان2 و بیان3 به جامعة اسلامی عرضه شد. تاکنون از او نزدیک چهل عنوان کتاب چاپ شده است و در حال حاضر مشغول نگارش «مشکاة» (تفسیر جامع قرآن کریم) است که تاکنون (بهار1393) 5جلد آن چاپ شده است.
استاد همکاری و تدریس در دانشگاه فردوسی را از سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج آغاز نمود و در دانشکده علوم اداری و اقتصادی این دانشگاه درس « مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن » را که به عنوان پیش نیاز اصول مدیریت است منحصراً ارائه می نماید . استاد همچنین در طی این سالها ضمن ارتباط مستمر با مراکز آموزش عالی و دانشگاهی ، متون تفسیری ، ادبی، مدیریتی و درس های دیگری را نیز تدریس نموده و می نماید .
از آثار مکتوب ایشان تاکنون ( 1385 ﻫ . ش ) دوازده عنوان در زمینه های تفسیر قرآن کریم ، شرح نهج البلاغه ، متون ادب پارسی، مدیریت و مجموعه مقالات منتشر شده است .
اما توفیق بزرگ ایشان بیان قریب به دو دوره تفسیر قرآن کریم در طی بیست سال اخیر است که موجب حرکت مطلوب تفسیری و توجه فوق العاده ای به قرآن در میان جمع کثیری از مسلمانان در ایران و خارج از کشور شده است البته سبک تفسیری ایشان ویژگی های خاصی دارد که در جهاتی منحصر به فرد است و البته ریشه در مکتب تفسیری استاد بزرگوارش ، علامه فقید سعیدی«ره» دارد. ایشان در بیان تفسیر از علوم و دانشهای مختلفی بهره می برد و مطالب ناب الهی را برای مخاطبان ملموس می نماید . استفاده از ادب گفتاری در شیوه بیان مطالب که برگرفته از خود قرآن است ، اهتمام مجدانه در بهره گیری از کلمات معصومین (ع) و التزام به همراهی کتاب و عترت و استفاده ازعقل و نقل و سعی در عینیت بخشی مطالب با نیازهای امروزی بشر از جمله ممیزه های سبک تفسیری این استاد فرزانه می باشد . البته تسلط ایشان به فنون ادب عرب و ادبیات فارسی و بهره گیری ازمحفوظات لطیف ادبی ، حلاوت خاصی به سخنانشان می بخشد . به موازات تفسیر قرآن کریم استاد سال هاست شرح نهج البلاغه امیرالمومنین (ع) و گسترش عطر سخنان علوی را نیز وجه همت خود قرار داده اند که در جمع حوزویان و دانشگاهیان مطرح می شود .
دور اول تفسیر استاد که در طی ده سال ارائه گردید، شامل چهل سی دی و در قالب نرم افزاری با عنوان «بیان » که قریب به دو هزار ساعت مباحث صوتی تفسیر تمام سی جزء قرآن کریم می باشد ، فراهم و جمع آوری شده است . در این اثر بی نظیر در جهان اسلام امکان جستار موضوعی بیش از سه هزار عنوان نیز وجود دارد که بستر مناسبی را برای پژوهشگران و علاقه مندان به تفسیر قرآن مهیا نموده است ؛ به این مهم باید اضافه نمود که تاکنون آثار صوتی و تصویری و نرم افزاری فراوانی از استاد منتشر گردیده است که شامل مباحث تخصصی ، دانشگاهی حوزوی و مناسبت های خاص اجتماعی و مذهبی است و با اقبال چشمگیر مخاطبین مواجه شده است . استاد در همایش های علمی و نشست های فرهنگی بسیاری شرکت نموده اند که همراه با سخنرانی یا ارائه مقالات بوده و ماحصل و دستاورد آن ها باقی و موجود است .
سفرهای علمی و تبلیغی متعدد استاد در داخل و خارج از کشور از جملة برکات زندگی پر بار معنوی و پر تلاش علمی وی است که به لطف الهی آثار فراوانی در پی داشته است . هم اکنون برخی شبکه های تلویزیونی جهانی مباحث ایشان را به شکل منظم در دستور پخش دارند که با اقبال بینندگان در نقاط مختلف جهان همراه می باشد و گاه پاسخگویی های روزانه به سئوالات مطروحه از طرق مختلف ( پیام ، صندوق پستی ، صوتی ،ایمیل ) ساعاتی از وقت استاد را به خود اختصاص می دهد .
در کنار همه این اشتغالات انس با مردم و گره گشایی از مشکلات جامعه از دلمشغولی های همیشگی استاد می باشد . اختصاص دو نوبت در هفته برای مشاوره های اجتماعی ، خانوادگی و اعتقادی ،بیانگر اهمیت چنین تلاش هایی برای ایشان می باشد . موسسه فرهنگی بیان هدایت نور با اشراف ایشان و همکاری جمعی از شخصیت های دانشگاهی و معتمدین جامعه دینی و فرهنگی و گروه زیادی از جوانان برومند و روشن ذهن و با فضیلت، به عنوان کانون قرآنی در جهت انعقاد محافل قرآنی و آموزش، پژوهش و نشر تعالیم قرآن و عترت ، به فضل خداوند در مشهد مقدس تاسیس و مشغول فعالیت می باشدکه در تمام ابعاد تحت نظارت کامل و سر پرستی مستمر ایشان بوده و اداره می گردد . نکته های نگفته دیگری هم در زندگی این معلم دلسوخته کتاب الهی وجود دارد که از دید ایشان همان به که در فضای نگفتن باقی ماند . به هر حال این فرزانه فرهیخته با جمع میان حوزه و دانشگاه و گسترش دامنه دانش خویش و دست یافتن به زمینه های علمی مختلف و درک درست از نیازها و ضرورت های زمان عمدة فرصت های جوانی خود را در راه نشر آیات بینات الهی و اندیشه های ناب معرفتی صرف نموده است و می نماید.
امید است خداوند وجود چنین سرمایه هایی را برای رشد و ارتقاء فرهنگ جامعه اسلامی مصون بدارد تا جامعه با نگاه به سیرة علمی و عملی آنان درس های زندگی و چگونگی آموزش و تاثیر اثرات روحبخش قرآن را به وضوح ببینند و از آن بهره مند گردند . لازم به ذکر است که استاد مانند همیشه از انتشار ویژگی های اخلاقی و رفتاری خویش ممانعت نموده و این نوشتار بسیار مختصر، در پاسخ اصرار ماست و ایشان در جواب درخواست ما خاضعانه و چون دیگر اوقات چنین فرمودند :

درویش را نباشد برگ سرای سلطان          مائیم وکهنه دلقی کاتش درآن توان زد

به نقل از سایت بیان هدایت نور

/ 1 نظر / 277 بازدید
حسین

با سلام خدا حفظ نماید این استاد بزرگ را . من به طور اتفاقی در سایت راسخون با ایشان آشنا شدم و واقعا تفسیر قرآن و نهج البلاغه ایشان بسیار غنی و گیرا و آموزنده است و cd تفسیر ایشان را در ماشین و رانندگی با دل وجان گوش می کنیم. انشاءا... خداوند بر مرتیه علمی و دینی ایشان بیفزاید.