سفر به عراق(8) زیارت ناحیه مقدسه

حرم امام حسین

به هتل که می رسم می بینم نه از تقسیم هتل ها خبری است نه هنوز از نهار. شخصی ایرانی آنجا آمده است که خو د را مدیر هتل ها معرفی می کند . ماندم چنین شخص ضعیفی چگونه مدیر شده است. هیچ کاری از او  بر نمی آید بعدا البته متوجه می شوم در تقسیم غذا کمی کار بلد است. نمی دانم چرا این شرکت شمسا از چنین آدم های استفاده می کند فقط می تواند علت نیامدن آدم های قوی و یا کاهش هزینه ها می تواند باشد.

نهار که نوعی ماهی با بوی بد و خام است سرو می شود همه زایرین نق ونق می کنند اما نمی دانند باید اعتراض کنند یا نه. می روم کنار ساک که در لابی هتل است می نشینم و منتظر تقسیم اتاق ها می شوم که تکیه بر ساک خوابم می برد و باید صدای سر و صدا متوجه تقسیم اتاق ها می شوم . اتاق ها کم است و مدیر کاروان  مجبور می شود بعضی از خانواده های پیر را از هم جدا کند یعنی خانم ها چهر نفر در یک اتاق و آقایان چها نفر در یک اتاق. غافل از اینکه این ها بیشتر به هم وابسته هستند تا جوان تر ها. می روم داخل اتاق تا استراحتی کنم که مدیر می آید و می گویید یکی از پیرمردها داغ کرده که چرا او را از همسرش جدا کرده اند. البته با همین اعتراض می تواند یک اتاق دونفری از رسپشن هتل بگیرد.

استراحتی می کنم و بعد از ظهر دوباره به حرمین می روم . این بار می توانم زیارت نامه بخوانم  . وقتی مشهد بودم گاهی می دیدم که استاد محمد علی انصاری در مصیبت های عاشورا از زیارت ناحیه مقدسه استفاده می کنند.  در مفاتیح بدنبال این زیارت می کردم اما متاسفانه این زیارت در مفاتیح نیست. اما جزوه های کوچکی در حرم سید الشهدا پیدا می کنم که زیارت ناحیه مقدسه در آن است. مشغول زیارت می شوم زیارتی است که شیخ مفید از امام زمان عج نقل می کنند که حضرت اش در زیارت امام حسین آن را می خوانند. زیارت نسبتا طولانی و سنگینی است که من فقط از این جهت می خواندم که با امام زمان در زیارت هم کلام شوم اما من کجا و آن زیارت کجا. البته بیشتر دعا های که از ائمه رسیده است همین گونه است. مثلا دعای کمیل که در آن امام علی می گویید خدایا من سختترین مجازات برای من فراغ تو است و یا.... و یا دعای شعبانیه . تقریبا فقط این جملات متعلق به آنها است و بس.

زیارت ناحیه مقدسه شامل قسمت های مختلفی است زیارت با سلام بر پیامبران الهى و اولیاى دین، ائمه اطهار(ع) آغاز مى شود سپس با سلام بر امام  حسین(ع) و یاران با وفایش ادامه مى یابد.  سپس وصف امام حسین و وصف حرم امام حسین است و بعد شرح روز عاشورا و مصیبت های که به امام حسین(ع)  وارد شده است پس از آن، به شرح کامل اوصاف و کردار امام حسین(ع) پیش از قیام، زمینه هاى قیام حضرت، شرح شهادت و مصایب آن حضرت، و عزادار شدن تمام عالم و موجودات زمینى و آسمانى مى پردازد و در قسمتهای پایانی دعا های قرار دارد که همه چیز در آن هست. یعنی اگر به هر فردی بگویند خواستهای خود را از خدا مکتوب کن و بگو از خدا چه می خواهی هرگز نمی تواند به این جامعیت و زیبایی خواسته ای داشته باشد. توصیه من این است اگر خدا توفیق داد حتما این زیارت را بخوانید مخصوصا ترجمه فارسی آن را. که اگر ندانی چه می گویی لذت زیارت حاصل نخواهد شد. این زیارت بقدری برایم جذاب بود که درآن چند روز هر وقت حرم سید سید الشهدا  بودم فقط همین زیارت را می خواندم.

ادامه دارد

/ 2 نظر / 8 بازدید
حميد

دوست گرامي خاطرات سفرت بسيار ارزشمند و مفيد بود مخصوصا براي بنده كه به اميد خدا مي خواهم شنبه هفته آينده عازم اين سفر زيارتي شوم. بدون شك نمي داني اين نوشته ها چقدر به درد من خورد ، با تشكر از شما فقط اميدوارم بتوانم قبل از رفتن ، بقيه نوشته هايت تا پايان را نيز در اين وبلاگ بخوانم ( مخصوصا نحوه برگشت و مشكلاتي را كه بعنوان يك زائر در اين سفر داشتي ). با سپاس

حميد

با سلام به شما دوست گرامي خاطرات سفر شما براي بنده ، بسيار خواندني و ارزشمند بود مخصوصا كه به اميد خدا شنبه هفته آينده قرار است به اين سفر زيارتي بروم . بدون شك شما نمي داني اين نوشته چقدر به درد من خورد و اميدوارم قبل از رفتن بتوام ادامه اين خاطرات شما را مخصوصا در هنگام برگشت و مشكلاتي كه بعنوان يك زائر در اين سفر داشته ايد را در اين وبلاگ بخوانم . با سپاس