آخرین روزهای زمستان

مجموعه مستند "آخرین روزهای زمستان" به کارگردانی محمد حسین مهدویان هم کنون جمعه شب ها از شبکه یک صدا وسیما جمهوری اسلامی در حال بخش است. این مستند  روایت گونه ای از زندگی سردار رشید اسلام حسن باقری است. که  علاوه بر مستند  روایی صحنه های آن نیز بازسازی شده است و حالت یک فیلم داستانی به خود گرفته است. در قسمت های مختلف همانگونه که راویی خاطره های از شهید بیان می کند آن صحنه نیز بازسازی شده است که در نوع خود یک کار بی نظیر درتاریخ مستند سازی دفاع مقدس به شمار می اید. بازسازی صحنه های دهه چهل؛ پنچاه و شصت یا بازسازی تمام آن صحنه های دفاع مقدس و بازسازی چهرهای فرماندهان نظامی –خصوصا انانی که اکنون درقید حیات هستند- کاری بسی دشوار است اما دست اندرکاران این مجموعه بسیار حرفه ای از پس این صحنه های برامده اند .همچنین شاید در هیچ مجموعه این گونه نبوده است که از صدای واقعی شهید استفاده نمایند. در این سریال در بیشتر صحنه های جنگ از صدای واقعی شهید که در بی سیم صحبت می کرده است استفاده شده است که بر ارزشمندی این مستند افزوده است.

از نکات مهم دراین مستند نگاه غیر کلیشه ای به زندگی شهید باقری است اینکه شهید قبل از انقلاب یک فرد معمولی بوده است در درس و مشق آدم زرنگی نبوده ؛ حتی قبل از انقلاب از دانشگاه اخراج شده است نه بخاطر مسایل سیاسی بلکه بخاطر مشروطی و چگونه این استعداد و  نبوغ  بعد از انقلاب وخصوصا در دفاع مقدس کشف می شود  از نکات برجسته این مجموعه به شمار می اید.

از سالهای دفاع مقدس ناگفته ای بسیاری وجود دارد که پس از سالها هنوز افراد خصوصا فرمانده هان آن روزها  از گفتن انها ابا دارند. در این مجموعه به جنگ نیز به عنوان یک واقعیت پرداخته شده است که در مقابل دشمنی قرار داشتیم که آنچنان هم زبون نبوده است؛ آنچنان دست و پا بسته هم نبوده است از خود طرح و برنامه داشته و در خیلی از موارد هم مقاومت های سختی می کرده  و عملیاتهای ما را با شکست نسبی  مواجه می کرده است. در جنگ فرماندهان طرح و برنامه نظامی داشته اند از طریق کشت و شناسایی  و شنود قسمتی از  اطلاعات جنگ را بدست می اوردند .در حنگ همیشه هم چیز خوب پیش نمی رود بالاخره جنگ جنگ است .لحضاتی در دفاع مقدس بوده که سرداران بزرگی همچنون حاج احمد متوسلیان و شهید همت کم می آوردند و یا فرمانده لشکری در اوج نبرد از خستگی خوابش برده است. روزهایی در دفاع مقدس وجود  داشته است که طرح ها و برنامه ها بخاطر کمبود نیرو در جبهه ها –که هنوز که هنوز است این گونه القا می کنیم که در جبهه ها وفور نیرو داشتیم – یا  خستگی نیرو ها و کاهش روحیه  و کمبود امکانات و.... قابل انجام نبوده است این گونه از مسایل به نوعی در این مجموعه دیده شده است و کلیشه بودن دفاع مقدس تا حدودی پرهیز شده است .

انتخاب بازیگران و بازی خوب بازیگران باعث شده که این مستند جذاب تر شود  خصوصا آقای مهدی زمین‌پرداز که نقش شهید را به خوبی هرچه تمام تر انجام داده است بصورتی که گاهی اوقات انسان نمی تواند بین بازیگر و شهید تمایزی قایل شود.

 البته به نظر می رسد  در چند جایی کارگردان مجبور شده است کمتر به ان بپردازد مثل ازدواج شهید باقری چگونگی آشنایی ایشان با همسر محترمشان و مصاحبه با همسر که می توانست بر غنای مجموعه بیافزاید .

اما انچه مرا برداشت که این سطور را به نگارم مظلومییت این نوع مجموعه در کشور ماست که ببنندگان آن افرد خاص هستند .  کارگردان محترم مجموعه در مصاحبه ای  گفته اند" متاسفانه تبلیغات در خصوص این فیلم بسیار ضعیف است . چیزی که فهمیدیم این بود که مردم تلویزیون نگاه نمی‌کنند و این یک واقعیت است؛ در واقع اگر مردم فیلمی را در تلویزیون دنبال کنند باید تبلیغات آن را خارج از فضای تلویزیون یعنی روزنامه، مجله و... ببینند و تبلیغات در تلویزیون کم است"

 این مطلب در روزنامه خراسان چاپ شد  اینجا 

/ 1 نظر / 34 بازدید
آشنای غریب

سلام احمدجان، کیف کردم که نقدفیلم وسریال می کنی. صداوسیما ومتولیان فرهنگی خودشون فاخرنیستند پس نمی تونن فیلم فاخر رو بشناسند. تهیه کننده هم به پولش نگاه می کنه و درسریالهای سفارش صداوسیما تادلشون می خواد وجاداشته باشه، عوامل و سیاهی لشکر و دانشجوهای هنر وصداسیما وقوم وخویش ودوست ورفیقشون رو میارن و پای صداوسیما حساب می کنند. اگه بخوایم فیلمها وسریالهای فاخر داشته باشیم، می تونیم اما بستگی داره معاونت سینمایی ارشاد دست چه کسانی باشه، صدا وسیما چه جوی داشته باشه، تنگ نظری ها و تحجر تموم بشه، اونوقت امکانات و شهرک سازی و ابزار تهیه بشه بعد می بینیم همین کارگردانان خودمون دست هالیوودیها رو ازپشت می بندند. تا الآن که زیربنای اصلی یعنی آموزش وپرورش و آموزش عالی و هنر وسینما وتلویزیون که اتوبان اصلی پیشرفت ورشدوتوسعه هرکشور وملتی هست ، ریخته نشده و همینطور ا...بختکی جلو میرن. اگه اون زمان برسه اونوقت همه می بینن که پیشرفت یعنی چی. انشاا... ماهم ببینیم.