عيد فطر در مالزی

hari_raya_aidilfitri_2003.gif

 

عید فطر-که به آن hari raya هم در زبان مالایی گفته می شود-  در مالزی –مانند اکثر کشورهای عربی- مهمترین عید ملی و مذهبی است همانند عید نوروز برای ما ایرانیان اما بسیار با شکوه تراز آن چون مردم آنرا جشن می گیرند. قبل از عید فطر مردم با روشن کردن شمع در جلوی خانه های شان و آذیین بندی خیابان ها  به استقبال این جشن ملی و مذهبی   می روند .   شور و هیجان خاصی در مردم ایجاد می شود کارها معمولا از چند روز قبل از آمدن عید حالت نیمه تعطیل به خود می گیرد. اکثر مردم راهی سفر می شوند تا بتواند در روز عید در کنار بزگترها باشند . چون اکثر افراد مسن در روستا زندگی می کنند لذا بیشتر مساقرتها هم به داخل روستا و جنگل ها است. مالزیهای هم که در خارج مالزی زندگی می کنند -حتی دانشجویان- سعی می کنند در این ایام در مالزی و در کنار خانواده هایشان باشند. تعطیلات رسمی اداری 2 روز است  و تعطیلات دانشگاهی سابقا 2 هفته بود که الان یک هفته شده است. در این ایام دانشگاه به صورت کلی تعطیل می شود حتی آزمایشگاه ها و اتاق کار دانشجویان هم که همیشه باز است در این ایام تعطیل می شود. اما تعطیلات واقعی یک ماه است و کارها تق و لق است. مالزیها می گویند ما یک ماه روزه گرفتیم  و باید یک ماه هم جشن بگیریم ودر شادی باشیم. تمام مالزیها در این ایام یک روز در خانه شان می نشیند و بقول خودشان open  house دارند   .در آن روز در خانه شان می نشیند و با انواع غذا ها از میهمانشان از صبح تا شب  پذیرایی می کنند . وبه هم تبریک می گویند برای تبریک هم معمولا می گویند selamt hary raya البته معمولا اول افراد بزرگتر و بعد نوبت به بقیه می رسد. در این ایام مردم معمولا لباسهای محلی خودشان را می پوشند.

نخست وزیر مالزی هم در روز اول (عید فطر)     open  house  می گیرد و تمام مردم علاقمند برای عرض تبریک می روند . در زمان هماتیر محمد این مراسم در خانه نخست وزیر در پوترا جایا برگزار می شد , و بسیار هم مفضل با انواع غداها و البته هدایا مختصر ولی الان در  pwtc  برگزار می گزدد. مردم از صبح در صف چند کیلو متری می ایستند تا نوبت شان شود و تبریکی به نخست وزیر بگویند . من یک سال در زمان هماتیر محمد برای عرض تبریک به خانه نخست وزیر رقتم. البته من در صف نه ایستادم و خارج از نوبت مرا پیش مهاتیر بردند من تبریک گقتم و او هم  چند سوال مختصر از کجایی و اینحا چه می کنی؟  نکته جالب هم این بود چگونه مهاتیر و خانمش- با سن آن زمان 78 سال- از صبح  تا شب می ایستادند و با همه دست می دادند و تبریک می گفتند کاری که از ما ایرانیها بعید است.

در عید فطر  دانشجویان هم مراسم خاصی بر گزار می کنند که ایرانیها فقط برای خود ایرانیها  بود .یعنی خانواده های ایرانی در یکجا جمع می شدند و BBQ و دور هم غذا را صرف می کردند. اما سایر کشورها که مراسم می گرفتند بقیه را از جمله ایرانیها را دعوت می کردند.

پ.ن. اگر دانشجو هستید از استادتان سوال کنید که کی open  houseدارد و شرکت کنید هم فال است وهم تماشا . همچنین در روز اول به دیدن نخست وزیر هم بروید.

 

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
هادی

سلام از اینکه اطلاعاتی خوبی را در اختیار دیگران می گذارید. متشکرم. من در رشته دکترای معماری در مالزی قصد ادامه تحصیل دارم. با وجود یک فرزند دبستانی کدام دانشگاه را پیشنهاد می کنید. آیا می توان در دانشگاه UM دکترا را بصورت رفت و آمد خواند.

از زندگی

سلام. من هم مايلم به سهم خودم از بابت اطلاعات جالبی که در اختيار هم وطنانمان میگذاريد تشکر کنم.